Bir Fotoğrafçının Gözünden Nubia’nın Az Bilinen Piramitleri

Sudan’ın turuncu çölündeki az bilinen 2000 yıllık Meroe Piramit Kompleksi’nin eşsiz görüntüleri fotoğrafçı Christopher Micheal tarafından fotoğraflandı.

Fotoğrafçı Christopher Micheal, 2011 yılında Antik Mısır’a dair online bir kurs buldu ve kaydoldu. Bu kursun ardından altı yıl sonra Micheal etkisinde kaldığı ve hayranlık duyduğu bölge hakkında merakını gidermek için Sudan’ın turuncu çöllerini gezeceği 9.509 km’lik bir yolculuk yapmaya karar verdi.

Nubia piramitleri çok az kişi tarafından biliniyor

Olasılıkla dünya üzerindeki hemen hemen herkes Mısır’daki piramitler konusunda bir fikir sahibi. Bu ünlü Mısır piramitlerinin daha güneyinde onlar kadar ünlü olmayan ancak en az onlar kadar iyi korunmuş ve değerli bir piramit grubu bulunmakta. Sudan, Meroe’deki bu piramit kompleksinde MÖ 300’den – MS 350 yılları arasına tarihlenen yaklaşık 200 adet piramit bulunuyor. Yapılan araştırmalarca bu piramitlerin Nubia denilen Sudan bölgesini, uzun süre yöneten Kush krallığının anıt mezarları olduğu anlaşıldı. Anıtsallık bakımından Mısır’daki piramitlerden çok daha küçük olsalar dahi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan bu piramitler, bölgenini kültürü hakkında çok önemli bilgiler veriyor.

Mısır kültürünün öğelerini özümsemeye çalışıyorlardı

Nubia’lılar, Mısırlılar mezarları gizlemek için anıtsal piramit mimarisinden vazgeçtikleri dönemde onların kültüründen etkilenerek bu piramitleri yaratmayı ve etkileyici Mısır kültürüne biraz daha yaklaşmaya başlamışlardı.

Burada bulunan piramit kompleksinin bu kadar gizli ve bilinmez olmasının asıl nedeni ise kuşkusuz bu alandaki sosyal ve coğrafi tehlikeler. Micheal, gezisini yapacağında pek çok kez uyarıldığını ve hatta ABD Dışişleri Bakanlığı’nın biraz da zoruyla bir uydu telefonu bile aldığını söylüyor. Ancak Micheal bu önlemlerin tamamı ile gereksiz olduğunu ve Sudan halkının gayet hoşgörülü ve misafirperver olduğunu belirtiyor.

Micheal, Sudan’da gezdiği bu büyük piramit kompleksinde onun için en ilgi çekici olan şeyin bu alanın turistik anlamda ticarete dökülmemiş olması olduğunu söylüyor. “Dürüst olmak gerekirse 2000 yıl öncesine götürülmüş gibiyim. Yalnızca çöl, siz, göçebe kabileler ve arada sırada ortaya çıkan develer dışında hiçbir şey yoktu.” diyor.

Her ne kadar bu güzel tarihi alan oldukça iyi korunmuş olsa da olasılıkla yapıldıkları dönemlerden bu yana soyguncuların ve mezar hırsızlarının tahribatına maruz kalıyor. Hatta pek çok 19. yüzyıl hazine avcısının günlüklerinde Meroe bölgesinde yapılan büyük hazine kazıları ve piramit tahribatlarından bahsediliyor.

Tarihin Defacto Firavunları Nubialılar ve Devam Eden Tarih

Sudan’da Mısır ve Nubian Kültürleri Arasındaki Etkileşim Araştırılacak

Çin’de Piramit Şeklinde Gizemli Bir Mezar Yapısı Bulundu


Atlas Obscura

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login