Sudan’da Orta Çağ Nubia Katedralinin Kalıntılarını Bulundu

Araştırmacılar, bölgedeki türünün en büyüğü olan yapıyı ve olası bir başpiskopos mezarını tespit etmek için uzaktan algılama tekniklerini kullandı. 

Katedralin apsisindeki deneme açmasının havadan görünümü. C: Polonya Akdeniz Arkeoloji Merkezi, Varşova Üniversitesi/Mateusz Rekłajtis

Kuzey Sudan’daki Eski Dongola’da kazı yapan arkeologlar, bölgede şimdiye kadar bulunan en büyük Nubia kilisesi gibi görünen kalıntıları keşfettiler. Kazıyı yapan arkeologlar, kalıntıların  bu bölgedeki en büyük Nubia kilisesi olabileceğini söylüyorlar.

Varşova Üniversitesi’ndeki Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi araştırmasını yöneten Artur Obłuski, uzaktan algılama tekniklerinin, ekibi antik kentin yeraltı kalesinin merkezindeki boş bir alanı araştırmaya yönlendirdiğini söylüyor. “Bir kilise bulmayı beklemiyorlardı, daha ziyade toplu ibadetler için kullanılabilecek bir kasaba meydanı bulmayı ummuşlardı.” diyor. Bugüne kadar, kalenin dışındaki bir kilisenin Dongola’nın katedrali olduğu düşünülüyordu.

(Oymalar, Antik Nubia’nın Ritüelistik Yönünü Gösteriyor)

Kazılar, kilisenin anıtsal figürleri tasvir eden resimlerle süslenmiş iki duvarını ve güneydoğuda büyük bir mezarın kubbesini ortaya çıkardı. Obluski, kilise binasının 26 metre genişliğinde ve 6 metre genişliğinde bir apsis ile “üç katlı bir apartman bloğu” kadar yüksek olduğunu söylüyor.

Obluski, doğuda bir piskoposun kubbeli mezarının bulunduğu bir kalenin merkezinde bulunan antik Nubia şehri Faras’ta, 1960’larda bulunan bir katedralden yola çıkarak, Dongola mezarının aynı zamanda bir başpiskopos mezarı olabileceğini öne sürüyor. (Orta Çağ kiliseleri, önemli toprak sahipleri ve toplumun bel kemiğiydi ve genellikle seçkin veya kraliyet ailelerinin üyeleri tarafından yönetiliyordu.)

Eski Dongola’daki kazılar, 6 m genişliğinde bir apsisin iki duvarının yanı sıra büyük bir mezarın kubbesini ortaya çıkardı. C: Polonya Akdeniz Arkeoloji Merkezi, Varşova Üniversitesi/Mateusz Rekłajtis

Dongola, İslam’ın Mısır ve başka yerlerden gelen güçlerin gelmesiyle üstünlük kazandığı 14. yüzyıla kadar bir Hıristiyan merkezi olarak gelişti. Arkeologlar bölgede 1964’ten beri kazılar yapıyorlar ve 2018’den bu yana, Christian Dongola’nın alacakaranlığını ve sömürge öncesi Afrika topluluklarının evrimini belirlemeye yardımcı olmayı amaçlayan 1,5 milyon Euro’luk (yaklaşık 16 milyon TL) bir Avrupa Araştırma Konseyi hibesiyle destekleniyor.

Obłuski ve meslektaşları, daha fazla araştırmanın kilisenin inşa tarihini belirlemelerini sağlayacağını umuyor. Koronavirüs pandemisi ve diğer komplikasyonlar nedeniyle ekip bir sezon çalışmayı atlamak zorunda kaldı ancak bu sonbaharda devam edecek.


The Art Newspaper. 6 Temmuz 2021.

Okan Üniversitesi Mimarlık ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümleri mezunu. Politecnico di Milano Üniversitesi'nde Yapılı Çevre Yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login