Antik Roma’nın Yeni Ekonomi Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Araştırmacılar, Sicilya’nın güney kıyısında bulunan Realmonte’deki Roma villası Durreueli’yi başarıyla kazan ilk grup oluyor.

USF Tarih Bölümü’nde yardımcı profesör olan Dr. Davide Tanasi, Realmonte’deki antik Roma köşkü Durreueli’yi gün yüzüne çıkaran ekibin lideri. F: Dr. Davide Tenasi.

Sicilya’nın en büyük antik Roma villalarından birinin arkasındaki bazı gizemler, Güney Florida Üniversitesi’nden (USF) bir grup arkeoloğun çabaları sayesinde kısmen çözüldü. Ekip, Sicilya’nın güney kıyısında yer alan Realmonte’deki 5.000 metrekarelik Roma villası Durreueli’yi başarıyla kazabilen ilk grup oldu.

Projenin yöneticisi, USF Tarih Bölümü’nde yardımcı profesör Dr. Davide Tanasi ve öğrencileri USF’de Sanallaştırma ve Uygulamalı Uzay Teknolojileri Merkezi’yle birlikte çalıştılar. Birlikte bütün köşkü kara ve havadan 3 boyutlu bir şekilde görüntülediler, kazıya rehberlik ederken ve köşkün mimari aşamalarını bulmaya çalışırken bu teknik işlerine çok yaradı.Bir ay süren kazılarda köşkün 2. ve 7. yüzyıllar arasında sürekli kullanıldığını ve 5. yüzyılda bir kez daha yerleşim yeri olarak yapılandırıldığını buldular. Bu sonuca da yeni duvarların, zemin seviyelerinin, merdiven ve su kanalının keşfiyle vardılar.

Ekip, büyük miktardaki Afrika Geç Roma çömleği ve ocak boşlukları gibi ilgili materyallerin yanı sıra pişirme kapları ve kandiller buldu. Yapılan keşiflerle birlikte araştırmacılar köyün önemli bir işlevinin endüstriyel ölçekte çömlek, tuğla ve çini üretmek olduğunu ve Geç Antik Sicilya’nin ekonomi tarihine katkıda bulunduğuna inandılar.

1979 ve 1985 yılları arasında, Japonya önderliğindeki kazı çalışmalarında Realmonte’deki Roma villası Durreuli’nin bazı bölgeleri meydana çıkarılmış ama ekip Roma tarihiyle ilgili böyle geniş çaplı bir bilgiye ulaşamamıştı.

USF, Agrigento Kültürel Miras Denetimi ile birlikte çalıştı ve önümüzdeki yaz da araştırmasına devam etmeyi planlıyor. Realmonte’nin de yer aldığı eyalet başkenti Agrigento’nun kardeş şehri olan Tampa için de çalışmalar büyük önem arz ediyor.

İtalya’daki En Eski Şarap Kalıntıları Keşfedildi

Sicilya’da Kış Gündönümünü Gösteren 5000 Yıllık ‘Kaya Takvimi’ Bulundu

Sicilya’da Deniz Altında 10,000 Yıllık Dikilitaş Bulundu


University of South Florida (USF Health). Science Daily. 15 Ağustos 2017.

Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü lisans öğrencisi. İletişim: busra.balcan@hotmail.com

You must be logged in to post a comment Login