Sicilya’da 5000 Metrekarelik Roma Villası Ortaya Çıkarıldı

Arkeologlar, İtalya’da MS 2. yüzyıla tarihlenen ve 500 yıl boyunca kullanılan 5000 metrekarelik bir Roma villasının kalıntılarını ortaya çıkardı.

Villa, Sicilya’nın güney kıyısında. F: University of South Florida

Anakara İtalya’dan ayrı olan Sicilya, MÖ 241’de gerçekleşen Pön Savaşı’nda Roma’nın kontrolü altına giren ilk bölge olmuştu. 400 yıl sonra, imparatorluk iyice yerleşmiş ve şehirdeki yaşam genelde barışçıl ve üretime dayalıydı.

İLGİLİ: Antik Roma’nın Yeni Ekonomi Tarihi Gün Yüzüne Çıkıyor

Sicilya’nın Realmonte kasabası yakınlarındaki Roma dönemi Durrueli Villası, bu aşamada imparatorluğun başarısının bir örneği. 1979’da Japon arkeologlar tarafından ilk kez kazı girişiminde bulunulan villa, Sicilya’daki en büyük antik villa ve ortalama 40 yıl sonra tamamen açığa çıkartılabildi. Villa ilk kez 1907 yılında keşfedilmişti.Son yapılan kazı çalışmaları ise, Güney Florida Üniversitesi’nden Davide Tanasi’nin başkanlığında gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalarda villanın, 2. ve 7. yüzyıllar arasında 500 yıl boyunca devamlı olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Bu süre boyunca villanın sakinleri, yeni duvarlar inşa etti, kat seviyelerini değiştirdi, merdivenler ve su kanalları ekledi.

Durrueli villasındaki mozaik tabanlar. F: VirtualSicily.it.

Kazı ekibi, fırın ekipmanları da dahil olmak üzere, çok miktarda Afrika Geç Roma Dönemi çanak çömleklerini de ortaya çıkardı. Villanın bulunduğu köyün geçim kaynağının çoğunlukla çömlekçilikten ve endüstriyel ölçüde tuğla ve fayans üretiminden oluştuğu düşünülüyor.

Araştırma ekibi, villanın krokisinin tamamını çıkartmak için yerden ve havadan 3D tarama teknolojisi kullandı. Ayrıca araştırma çalışmalarını, binanın geçmişi ve işlevine kadar genişletebilmesi için bir model oluşturuldu.


IB Times. 16 Ağustos 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login