Sicilya Tapınaklar Vadisi’nde İki İskelet Keşfedildi

İtalya’nın Agrigento kentinde yer alan Tapınaklar Vadisi’nde iki erkek iskeleti gün ışığına çıkarıldı. Concordia Tapınağı’nda, yalnızca birkaç metre derinde keşfedilen bu iskeletler, bir UNESCO sit alanı olan Tapınaklar Vadisi’nin tarihine yeniden ışık tutacak.

Öğrenciler, Sicilya Tapınaklar Vadisin’de iki erkek iskelet gün ışığına çıkardılar. Bu iskeletler, tapınağın Klasik Sonrası Dönem tarihine yeniden ışık tutacak. Fotoğraf: Evan Erickson/Wikimedia

Öğrenciler, Sicilya Tapınaklar Vadisin’de iki erkek iskelet gün ışığına çıkardılar. Bu iskeletler, tapınağın Klasik Sonrası Dönem tarihine yeniden ışık tutacak. Fotoğraf: Evan Erickson/Wikimedia

İki erkeğe ait iskeletler geçtiğimiz hafta keşfedildi. Kesin tarihlendirilmelerini yapabilmek için elbette çeşitli analizlerden geçmeleri gerekiyor. Ancak, araştırmacılar kalıntıların MS. 7. yüzyıla ait olduklarına inanıyorlar.

Agrigento Tapınaklar Vadisi arkeoloğu Valentina Caminecci buluntuların çok önemli olduğunu, çünkü Post-Klasik Dönem’de kentte insanların var olduğuna işaret ettiğini belirtiyor.

Tapınaklar Vadisi, çok iyi korunarak günümüze kalan 7 Yunan tapınağı ile dünya çapında ün kazanmış olsa da, kentin yakın dönem tarihine dair çok az şey bilinmektedir.

(Görsel: Valentina Caminneci)

(Görsel: Valentina Caminneci)

Araştırmacılar, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün ardından bu antik kentte neler yaşandığına dair daha fazla bilgi edinmek amacıyla son dönemde çalışmalarını sürdürüyorlardı.

Caminecci: “Kentin Klasik Dönem tarihine dair oldukça fazla bilgi sahibiyiz. Ancak, şimdi kentin Klasik Sonrası Dönem’e ait tarihini de gün ışığına çıkarmaya başladık.”.

Yeni buluntuların, Concordia Tapınağı’nın Başpiskopos Gregory Agrigento tarafından bir Pagan tapınağından Hıristiyan bazilikasına dönüştürüldükten sonraki döneme ait olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar, Hıristiyan kilisesine dönüştürüldükten sonra, tapınağın önünde bir mezarlığın yer almış olabileceğine inanıyorlar. Bundan emin olmak için daha fazlanın kazının yapılması gerektiğini de belirtiyorlar.

Kazılar, Palermo Üniversitesi öğrencileri tarafından, Arkeoloji ve Antropoloji Departmanı profesörleri eşliğinde yürütülüyor.

Sit alanındaki kazılar, ziyaretçilerin gözleri önünde yürütülüyor. Hatta ziyaretçilerden biri, arkeologların iskeletleri topraktan çıkarma anlarını bile kayda almış. Keşfin videosu aşağıda izlenebilir.

thelocal.it

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login