İzlanda’da İskandinav Tanrılarına Tapınak Yapılıyor

Son yıllarda insanlar İskandinav efsanelerini tanrı inanışı olarak değil, yaşam için bir metafor olarak gördükçe, Viking pagan inanışlarının modern versiyonu gittikçe popüler olmaya başladı.

iskandinav thor tapınak

İzlandalılar yakında Thor, Odin ve Frigg gibi tanrı ve tanrıçalara alenen tapabilecekler. Ada ülkesinde Viking Dönemi’nden beri İskandinav tanrılarına yapılan ilk büyük tapınağın inşaatı bu ay başlıyor.

İskandinavya’da tanrılara ibadet yerini yaklaşık 1000 yıl önce Hristiyanlığa bırakmıştı, fakat pagan inanışının bir versiyonu bugünlerde popülerlik kazanıyor.

Ásatrúarfélagið isimli İskandinav tanrıları inanışını destekleyen bir derneğin başrahibi Hilmar Örn Hilmarsson “Kimsenin sekiz ayaklı bir at üstünde gezinen tek gözlü bir adama gerçekten inandığını düşünmüyorum, ama bu hikayeleri insan psikolojisinin ve doğa güçlerinin şiirsel metaforları olarak görüyoruz” dedi.

Son on yıl içinde Ásatrúarfélagið üyeliği 3 katına çıkarak 2,400 kişiye yükseldi. Statistics İzlanda’nın belirttiğine göre İzlanda’nın nüfusu 330,000.

Tapınak dairesel olacak ve İzlanda başkenti Reykjavik’e bakan bir tepeye yapılacak. Tapınağın içeri güneş ışığının gireceği bir kubbesi olacak. Hilmarsson “Güneş her mevsim değişiyor yani bir anlamda mevsimler değiştikçe güneş bizim için alanı boyamış olacak” dedi.

Tapınakta düğün ve cenaze gibi törenler yapılacak. Dernek ayrıca diğer dini cemaatler gibi, çocuklara isim verecek ve  gençler için yetişkinliğe adım atma ayinleri düzenleyecek.

İzlanda’nın neo-paganları hala eski kurban ritüeli Blot’u müzik, okuma, yeme ve içme etkinlikleriyle kutluyor ama hayvan katlini artık kutlamalara dahil etmiyor.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply