İzlanda’da 1.200 Yıllık Viking Gemi Çizimi Bulundu

İzlanda’daki arkeologlar, ülkenin bilinen en eski çizimini buldular: kısmen çizilmiş bir Viking gemisine benzeyen bir grafiti parçası.

İzlanda’nın bilinen en eski çizimi, bir yelken, yelkeni geminin önüne bağlayan bir halat ve tamamlanmamış bir gövde içeren kısmen çizilmiş bir Viking gemisini tasvir ediyor. C: Bjarni F.Einarsson

Projenin kazı lideri olan arkeolog Bjarni F. Einarsson, araştırmacıların Vikinglere ait bir uzun evin kalıntılarında grafiti bulduğunu söylüyor. Çizim, 2,5 santimetre genişliğinde kırmızımsı kil bir taş üzerine oyulmuş ve MS 800’den kısa bir süre sonrasına tarihleniyor.

Einarsson, geminin tipik bir Viking gemi grafitisi olduğunu ancak tamamlanmadığını söylüyor. Çizim, dikey çizgileri olan bir yelkeni, yelkenden geminin önüne kadar bir ipi ve kısmen çizilmiş bir gövdeyi gösteriyor.

Einarsson, “Gemilerin gövdelerinin tam olarak çizilmemesi çok yaygın.” diyor.

(İlgili: İzlanda’da Vikinglerin Yaptığı Bir Mağara Bulundu)

Viking Çağı gemi grafitileri – hem tek gemilerin tasvirleri hem de filo çizimleri – İskandinavya’da oldukça yaygın ve genellikle kemik, taş ve kereste parçalarında bulunuyor. Einarsson, “İnsanların bu gemileri neden her türlü malzemeye oyduklarını bilmiyoruz. Ama son derece kötü yapılmışlar. Başyapıt değiller.” diyor.

Söz konusu kil taş, Einarsson’un 2007 yılında İzlanda’nın doğusundaki Stöð’de fiber optik kablo döşemeyi planlayan bir şirket için arkeolojik bir araştırma yaparken ortaya çıkardığı uzun evde bulunan birçok eserden sadece biri. Yerel destek ve finansman sayesinde, 2015 yılında arkeolojik alanı kazmak için geri döndü ve o zamandan beri her yıl orada çalışmalar sürüyor.

Radyokarbon ve tephra (volkanik kül) tarihleme, Vikinglerin uzun evi üç aşamada yeniden inşa ettiğini ortaya çıkardı: MS 800’den önce, 800’den kısa bir süre sonra ve son olarak 800’lerin ikinci yarısında. Bu tarihler, Vikinglerin İzlanda’ya bilinen varış tarihleriyle eşleşiyor; İzlanda’nın ilk yerleşim günlerini anlatan 12. yüzyıl “Yerleşim Kitabı”, Viking Çağı kaşiflerinin 870’lerde geldiğini belirtiyor. Einarsson, arkeolojik kanıtların, insanların o tarihten önce İzlanda’ya geldiğini gösterdiğini, ancak ilk göçün gerçek tarihinin bilinmediğini söylüyor.

Dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren ortaya çıkarılan eserler arasında kurşun ağırlıklar, gümüş parçaları (bir tür para birimi olarak) ve altın izleri var, bu da orada yaşayan Vikinglerin tüccar olduğunu düşündürüyor.

Yapının uzunluğu, gümüş, kurşun ve altın ve son derece yüksek miktarda boncuk gibi eserler ile birlikte ele alındığında, Einarsson’un İzlanda’nın Viking Çağı’ndan “en zengin ev” olarak adlandırdığı uzun ev’de bir Viking reisinin yaşadığını gösteriyor. Bu reis, muhtemelen uzun evi aileler ve her sınıftan insan, hatta köleler dahil birçok insanla paylaşıyordu.

Araştırmacılar, uzun evin yaklaşık 43 metre uzunluğunda olduğu orta yerleşim evresinden bir duvar kazısı yaparken gemi grafitisine rastladılar. İzlanda’da en eski ikinci oyma eser için birkaç aday var, ancak bir tanesi, İzlanda’nın batısındaki bir Viking Çağı çiftliğinden 10. yüzyıla tarihlenen bir mors yüzünün gravürünü taşıyor.

Başka bir deyişle, Vikingler gittikleri her yerde her türlü resmi çiziyordu. Einarsson, diğer Viking Çağı grafitilerinin geometrik desenler, muğlak metin içeren rünik grafitiler ve hatta pornografik metinler içerdiğini söylüyor.


Live Science. 6 Temmuz 2023.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login