Antik Çin Hanedanlığına Ait Devasa Ritüel Yapıları Bulundu

Çin’in Kuzeybatısındaki Shannxi eyaletinin Baoji şehrinde Antik Zhou Hanedanlığı (MÖ. 771 – MS. 1100) Dönemi’ne ait bir sitede çalışan arkeologlar, kurban ritüelleri yapılan devasa yapılar buldular.

Başkanlığını Shaanxi Arkeoloji Enstitüsü’nden Zhong Jianrong’un yaptığı ekip, geçen kazı sezonunda yaptığı çalışmalarda anıtsal boyutlarda iki tane birbirinden bağımsız kurban yapısını ortaya çıkardı. Geçtiğimiz günlerde ise yapılar hakkında bir rapor yayınlandı.

Yapılardan biri yaklaşık 2600 metrekarelik bir alanı kaplamakta. 56 metre genişliğinde ve 47 metre uzunluğunda olan yapının planı ise Çin alfabesinde bulunan “回” yani dönüş anlamına gelen kelime ile benzerlik göstermekte. Aynı zamanda bu yapı Batı Zhou Hanedanlığı’na ait bulunmuş en büyük bireysel yapı olma özelliğini taşıyor.

Yapının avlusunda ise Çince asya anlamına gelen bir karaktere benzeyen “亚” 1.68 metre yüksekliğinde bir altar bulundu. Avlunun içi ise kasten doğal taşlarla döşenerek işlenmeden bırakılmış durumdaymış.

Uzmanlar ise bu dev yapıların kurban ritüeli için yapılmış olmasını, antik Çin kültüründe dünyanın tanrısı “She” için yapılan kurban ritüellerinin önemli bir yer tutmasına bağlıyorlar.

Keşif antik Çin’in kurban ritüellerinın ve Zhou Hanedanlığı’nın kültür yapısının incelenmesinde önemli bir buluntu olarak kabul edilmiş durumda.

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply