Kurban Çukurları, Eski Çin Krallığının Ritüellerini Gösteriyor

Arkeologlar, antik Çin şehri Sanxingdui’de altın ve bronz maskeler de dahil olmak üzere yaklaşık 500 eser içeren altı kurban çukuru keşfettiler.

Sanxingdui kalıntıları bölgesindeki bir kurban çukurundan çıkarılan kırık altın bir maske.

Arkeolojik alan, Pekin’in yaklaşık 1.500 kilometre güneybatısında yer alıyor. Eserler, antik Shu krallığının Çin’in bu bölümünü yönettiği bir zamana, yaklaşık 3.000 yıl öncesine dayanıyor. Arkeologlar, maskelere ek olarak, ejderha ve inek gravürleri, minyatür fildişi heykeller, ipek, kömürleşmiş pirinç ve ağaç tohumlarını da içeren bronz eserler ortaya çıkardılar.

Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nden bir arkeolog olan Lei Yu, “Şaşırtıcı bir şekilde, daha önce hiç duymadığımız bronz eşyalar ortaya çıkardık. Örneğin, bazı büyük ve hassas bronz eşya parçalarının üzerinde tuhaf görünümlü ejderha veya inek tasarımları vardı.” diyor.

Araştırmacılar, çukurlarda herhangi bir insan kalıntısı bulamadılar ve çukurların hangi işlev için kullanılmış olabileceğini bilmiyorlar. Yine de altı çukurun keşfi, Shu krallığının o dönemde uyguladığı ritüeller hakkında ipuçları sağlayabilir.

(Antik Çin Mezarlığında 2.000 Yıllık Bronz Aynalar Bulundu)

Guanghan’daki yerel bir çiftçi, 1929’da bir yeşim taşı eserlerle dolu çukura rastladığında yanlışlıkla Sanxingdui arkeolojik alanını keşfetti. Ancak bu arkeolojik alan, binlerce eser içeren 3.200 yıllık iki çukur bulunduğu 1986 yılına kadar arkeologlar arasında ün kazanmadı.

Toronto’daki Royal Ontario Müzesi’nde Çin sanatı ve kültürünün kıdemli küratörü Chen Shen, “Anyang ve Sanxingdui: Eski Çin Medeniyetlerinin Gizemlerini Açığa Çıkarmak” adlı kitabında, yeni bulgularla birlikte bulunan bu çukurlarda insan kalıntılarının olmadığını ve bilim insanlarının çukurların ne için kullanıldığını tartıştığını yazdı:

“Bazıları çukurların bir tür cenaze töreni olduğuna inanıyor, ancak insan iskeletleri yok; bir ritüelistik yakma töreni sonucunda bedenler kül olmuş olabilir.”

Bir başka olasılık da, çukurların bölgede devam eden siyasi değişikliklerle ilgili olabileceği. Shen, insanların yaklaşık 3000 yıl önce Sanxingdui bölgesini yavaşça terk ettiklerini söylüyor. Bölge yavaş yavaş terk edilirken, Shu krallığı MÖ 316 yılında Qin adlı başka bir devlet tarafından fethedilene kadar varlığını sürdürmeye devam etti.

Yeni keşfedilen altı çukurun kazıları ve içinde bulunan eserlerin analizi devam ediyor. O sırada neler olduğunu tartışan çok az metin kaynağı hayatta kaldı ve bu da çukurların ne için kullanıldığını belirlemeyi daha zor hale getiriyor.


Live Science. 26 Mayıs 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login