LEGO İle Canlandırılmış 13 Arkeolojik Eser

Hep çocuk oyuncağı olarak gördüğümüz LEGO’lar, artık arkeolojik canlandırmalar yapmak için bile kullanılıyor. Bu canlandırmalar hem müzelerde eğitim amaçlı olarak, hem kültürel miras sergilerinde, eğlenceli LEGO canlandırmaları olarak yerlerini almış. LEGO modellerden en arkeolojik ve en iyi 12 tanesini sizler için özenle ve parça parça toparladık.

1- Mısır Firavunu Tutankamon

Firavun Mısır krallarına verilen isimdi. LEGO’dan yapılmış bir Mısır Firavunu heykeli, gerçeğine benzer olarak yapılsa da bulunan örnekler buradaki gibi renkli olmuyor. Lahitler ve ölüm maskelerinde ise firavunlar renkli olarak görülüyor. Firavunlar takma sakal ve nemes ismi verilen çizgili başlıklarla betimleniyor.

Tutankamon MÖ. 1332 ve MÖ. 1323 yılları arasında hüküm sürmüş bir Mısır firavunu. 9 yaşında tahta çıktığı için çocuk Firavun olarak biliniyor. 18 yaşında ölen Tutankamon’ın çağı oldukça barış içinde geçiyor.

Firavun Tutankamon’un LEGO heykelleri İngiltere’de ve Amerika’daki LEGOLand isimli LEGO eğlence parklarında bulunuyor.

2- Pompeii

lego_pomp

Pompeii, Vezüv yanardağının patlamasıyla MS 79’da yok olan, ve hâlâ kısmen gömülü olan yıkıntı halindeki antik Roma kenti. Pompeii oldukça zengin bir kentti. Yapılan kazılar Romalıların sosyal yaşamına dair pek çok bilgiler edinmemizi sağlamıştır. Ayrıca İtalya’nın en turistik bölgelerindendir.

Pompeii LEGO modeli, 190,000den fazla LEGO parçasıyla Sidney Üniversitesi’nin Nicholson Müzesi’nde canlandırıldı. Toplamda 470 saatte yapılan model, LEGOlardan yapılan en büyük antik şehir modeli oldu. Modelde eskiye ve yeniye ait öğeler bulunuyor. Hem Pompeii’nin Vezüv Yanardağı’nın MS 79’da patladığı andaki hali, hem 1700lerde keşfedildiği andaki hali, hem de bugünkü hali modelde resmediliyor. Pompeii modelinde antik şehrin fırınları, barları, tapınakları ve pazaryerleri bile betimlenmiş. Ayrıca kazıların tarihi, Fiorelli, Spinazzola ve Maiuri gibi burada kazı yapmış ünlü arkeologların da figürleriyle birlikte gösterilmiş.

3- Çin Seddi

lego_cin (800x658)

Çin Seddi, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan dünyanın nın en uzun savunma duvarıdır. Seddin yıkılmış olan kısımlarıyla birlikte uzunluğu 6000 km buluyor. İnşaatı, MÖ. 221 ile MS. 608 yılları arasına denk geliyor. Şu anda ayakta olan kısmı ise 2500 km. Çin impratorluğu tarafından Türk akınlarını durdurabilmek amaıcyla yapılmış olduğu düşünülüyor. Çin Seddi ayrıca 2007de intenet üzerinden yapılan bir oylamayla belirlenen Dünyanın Yeni Yedi Harikası listesine seçildi.

Çin Seddi’nin bu LEGO canlandırması, dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu itarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

4- Pisa Kulesi

lego_pisa

İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde 1173’te inşa edilmiş. Şehrin Mucizeler Meydanı’nda yer alan şehir katedralinin çan kulesi. 56 metre yükseklikteki kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana geliyor.

Temelindeki zeminin çökmesi nedeniyle,kule bitirildikten sonra güneye doğru eğilmeye başlamış. Kulenin ağırlık merkezinin izdüşümü, temel dairesinin içinde kaldığı için kule hala devrilmiyor fakat her yıl 0.7 mm daha eğriliyor.

Pisa kulesinin LEGO Ccanlandırması dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu tarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

5- Keops Piramidi ve Sfenks

lego_keops

Büyük Piramit olarak da bilinen firavun Khufu için MÖ 2500 civarında yapılmış. Günümüzde Kahire’nin parçası olan Gize Mezar Kenti’nde bulunan üç piramitten en en büyük ve en eskisiydi.  İnşaatının 20 yıl sürdüğü düşünülüyor. Antik zamanlarda dışı mermerle kaplıymış. Sfenks üç piramide de eşlik ediyor.Sfenks dünyadaki en büyük yekpare taştan heykel. Sfenks, yatan aslan figürü ile firavun kafasının birleşiminden oluşur.

Keops Piramidi Dünyanın Yedi Harikası’ndan günümüze ulaşan tek eser olmasının yanında, hem de 2007’de internetten belirlenen Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi’ne Onursal olarak konulmuş.

Piramidin ve sfenksin aşağıdaki LEGO canlandırması dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu tarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

6- Stonehenge

lego_stonehenge

Stonehenge İngiltere’nin en ünlü anıtlarından biridir. Neolitik ve Bronz Çağlarına tarihlenen anıt bir daire şeklinde dizilmiş taş bloklardan oluşuyor. MÖ. 3000 ila MÖ. 2000 yıllarında yapıldığı düşünülüyor. En az 5 seviyesi olan Stonehenge’e popüler kültürde çözülememiş bir arkeolojik gizem olarak sıklıkla rastlanıyor. Çeşitli törenler için kullanıldığı düşünülen anıtlar astronomi, geometri ve paganizm gibi kavramlarla ilişkilendiriliyor.

Stonehenge canlandırması, başka kültürel ve doğal miras canlandırmalarını da yapan Warren Elsmore tarafından yapılmış ve çıkardığı Brick City (Tuğla Şehir) isimli kitapta basılmış. Canlandırmada eski zamanlarda Stonehenge yakınında yaşamış ya da kamp yapmış olabilecek insan grupları da LEGO modele eklenmiş. LEGO insancıklar taş ve sazdan evlerini inşa ederken, çitlerin içindeki hayvanlarıyla birlikte görülüyor.

7- Moai – Paskalya Adası Heykelleri

lego_moai (800x597)

Moai, Büyük Okyanus’ta Şili’nin batısındaki PAskalya Adası’nda bulunan yekpare taştan yapılan insan heykellerine verilen isimdir. Rapa Nui insanları tarafından MS 1250 ve MS 1500 yılları arasında yapılmışlardır. 887 adet heykelin en büyüğü 20,65 m boyundadır. Heykellerin kafaları tüm heykelin 3te biridir. Heykellerin, Rapa Nui halkının atalrarını temsil ettiği düşünlüyor. Ada insanları medeniyetleri yıkılınca, kendileri  kendi kültürlerine ait bu heykelleri yıkmıştır.

Heykellerin LEGO canlandırması dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu itarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

8- Kolezyum

lego_koloz1

lego_koloz2

Roma’da bulunan ve diğer adı Flavianus Amfitiyatrosu olan bir arena. MS. 90 yılında inşaatı biten arenada eğlence amaçlı gladyatör dövüşleri, halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı gösterileri ve tiyatrolar yapılıyordu. Kolezyum 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi.

Kolezyum, 2012’den beri bu tür modeller yapan “The Brickman” (Tuğla Adam) lakaplı Ryan McNaught’un yaptığı ilk LEGO modeli. Kolezyum’un güzelliği, amfitiyatronun eski ve yeni hallerini karşılaştırmamıza olanak sağlaması olmuş. Modelin yarısında amfitiyatro antik zamanlardaki şekliyle görülürken, diğer yarısında günümüzde turistleri ağlayan bir ören yeri olarak görülüyor. Kolezyum modeli o kadar başarılı olmuş ki birçok müzede sergilenmiş.

9-  Angkor Vat

lego_angkor

Angkor Vat, Kamboçya’da bulunan ve dünyanın en büyük dini anıtı olan bir tapınak kompleksidir. Önce Hindi, sonra da Budist tapınağı olmuştur. 12. Yüzyılın başında Khmer kralı Suryavarman tarafından  yapılmış ve sonra onun mezarı da olmuştur. Khmer mimarisinin örneğidir. Kamboçya bayrağında da bulunmasıyla, Kamboçya’nın milli sembolü olmuştur.

Angkor Vat’ın LEGO modeli dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu tarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

 10- Antikitera düzeneği

lego_antiki (795x476)

Antikitera mekanizması Antik Yunan dünyasının en gelişmiş astronomik düzeneği olarak görülüyor. MÖ. 2. yüzyılda yapılan düzenek bronz dişliden oluşuyordu. Düzenek, Girit ve Mora yarımadası arasında bulunan bir yük gemisi batığından çıkarıldı. Mekanizma, astronomik olayların zamanlarını ve konumlarını hesaplamak için kullanılan bir çeşit hesap makinesi, hatta en erken bilgisayar olarak anılıyor.

Düzenek 5 ila 223 dişi olan 30 elle kesilmiş dişliden oluşuyor. LEGO versiyonu ise daha dolaylı bir yol kullanarak 100’den fazla fabrikada yapılmış dişli kullanımını gerektiriyor. Daha sonra 7 dişli bu hesaplamalrı birleştiriyor. Antikitera düzeneğinin çalışan LEGO modeli Andrew Carol tarafından 30 günde yapıldı.

Düzeneğin orijinali, LEGO versiyonundan hem daha basit hem de daha iyi tahminler yapıyor. LEGO düzenek ay tutulmalarına 24 saat sapmayla saptarken, orijinal mekanizma sadece 12 saatlik bir sapmaya sahipti. Carol, düzeneğin MS 1300 yılına kadar bulunmuş en kompleks mekanizma olarak görüldüğünü söylüyor.

11- Tac Mahal

lego_tac

Tac Mahal, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’ın  ölümü ardından Hindistan’ın Agra şehrinde yaptırdığı, eşinin ve kendisinin mezarlarını da barındıran bir mimari komplekstir . Temeli 1632 yılında atılır ve inşaası 22 yıl sürer.

Tac Mahal 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi. Bu kocaman LEGO Modeli, Endeonezya’daki LEGOLand isimli LEGO Eğlence Parkı’nda bulunuyor.

12- Akropolis

lego_akro1 (800x557)

lego_akro2

Atina akropolisi, Yunanistan’ın Atina şehri’nde yüksek bir kayalıkta bulunan, büyük mimari ve tarihi öneme dair yapılar barındıran bir hisardır. Partenon bu yapılardan en ünlüsüdür. Athena’ya adanan tapınaklar da vardır. Daha önce de yerleşildiğine dair izler olsa da, yapılan tapınakların MÖ 5. Yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor.

2013’de açılan Akropolis modeli şu anda Atina’daki Akropolis Müzesi’nde bulunuyor. Bu model de Ryan McNaught tarafından yapılmış. Akropolis’in LEGO modeli, antik Atina’yı Yunanistan’dan tarihi figürlerle birlikte gösteriyor.

13- Paleontoloji kategorisinden:

lego_paleo (800x600)

T-Rex’i, kameramanları, kaşifleri, uzmanları ve öğrencileriyle işte tam bir paleontoloji karmaşası. Hatta biraz abartıp kameramanlar ve uzaylılar bile getirmişler sahneye.

Tyrannosaurus Rex 150 milyon ila 65 milyon yıl önce yaşamış etçil bir dinozordu. Arka ayakları üzerinde yürüyen T-Rex’in boyu 14 metreyi ağırlığı ise 7 tonu bulabiliyordu.

Bu LEGO Modeli Amerika’daki Colorado Üniversitesi’nin kampüsünün canlandırmasında arkeoloji ve paleontoloji departmanlarını temsil etmesi amacıyla kullanılmış.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply