İzlanda’da Thor’un Çekici Kolyesi Bulundu

İzlanda’da Viking dönemi Bergsstaðir çiftlik kasabasında, kum taşından yapılmış Thor’nun çekici kolyesi bulundu.

İzlanda’da bulunan 900 yıllık Thor’un Çekici kolyesi. C: The Institute of Archaeology, Iceland

Bölgede en son 900 yıl önce insanlar yaşıyordu ve kolyenin de aynı yaşta olduğuna inanılıyor. Daha önce İzlanda’da sadece bir tane Thor’un çekici bulunmuştu.

İzlanda Arkeoloji Enstitüsü’nden Ragnheiður Gylfadóttir, “Bu eserlerin hepsi Viking dönemine ait.” diyor.

(Viking Tarihi: Efsaneler ve Gerçekler)

Araştırma ekibi bölgeye geldiğinde, ilk olarak Vikinglere özgü ‘uzun ev’ adı verilen yapının duvarlarının temelini oluşturduğu düşünülen kayaları buldu.

Gylfadóttir, “Heinarbrýni adı verilen bir taş bulduk. Bu, örneğin, genellikle kemerde tutulan, iğneleri keskinleştirmek için kullanılan bir tür bileği taşıdır. Ve bir sabun taşı kabına ait bir parça bulduk.” diyor.

Sabun taşı, İzlanda’da doğal olarak oluşmuyor, bu yüzden muhtemelen bolca bulunan Norveç’ten ithal edilmiş olmalıydı.

(Yapılan Hata Vikingleri Nasıl Kanada’ya Götürdü?)

Bulguların ortaya çıktığı söz konusu çiftlik evi, İzlanda’da keşfedilen en yeni arkeolojik alan. Buraya, ‘Bergur’un yeri’ anlamına gelen Bergsstaðir adı verildi. Zira burayı ilk keşfeden Bergur Björnsson idi.

Björnsson, “Sadece arkeolojik alanlar arasında uzun bir mesafe olduğunu düşündüm, bu yüzden sadece eğlence için aramaya başladım.” diyor.

Bergsstaðir arkeolojik alanında bulunacak daha çok şey var gibi görünüyor. Bölgede demir işçiliğinin kalıntıları keşfedildi ve arkeologlar orada önemli demir işlerinin yapıldığına inanıyor.

Thor’un Çekici kolyeleri, Viking çağındaki insanlar tarafından boyunlarına takılıyordu. Bu alışkanlığın, Hıristiyanların haçları aynı şekilde takma alışkanlığına bir cevap olarak ortaya çıktığına inanılıyor.


Guidetoiceland. 22 Ekim 2018.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login