Norveç’te Gümüşten Yapılmış Thor’un Çekici Bulundu

Norveç’te Thor’un Çekici Mjölnir pendantı bulundu. Gümüşten yapılmış çekiç şeklindeki pendant büyük ihtimalle 9. ya da 10. yüzyıla tarihleniyor. Çekiç, delikli daire şekilleriyle dekore edilmiş. Bu yeni buluntu, Norveç’in 14 pendanttan oluşan Mjölnir buluntularının önemli bir parçası oldu.

Norveç’teki gibi çekiç pendantları Viking çağında dini muskalar ya da tılsımlar olarak kullanılıyordu. Çekiç amuletini taşıyanlar, yıldırım ve bereket tanrısı Thor’un lütfuna ve korumasına nail olmayı umuyordu.

NORTH TRØNDELAG COUNTY

 Mjolnir Pendantları

Norveç’te sadece 14 tane bulunmuş olsa da, İskandinavya, Britanya Adaları, Rusya ve Baltıklar boyunca 1000’den çok Thor’un çekici pendantı bulundu. Bu kolye uçlarının çoğu gümüşten ya da demirden yapılma, dekore edimemiş basit takılar şeklinde, fakat en az 100 tanesinin de dekore edildiği biliniyor.

Mandemark, Møn, Danimarka

Muskanın taşıyan kişiyi koruduğu düşünülüyordu.

İskandinav mitolojisinde Thor’un çekici Mjolnir, cüceler Brok ve Sindri tarafından dövülmüştü. Çekicin, atıldığı hedefi vurduktan sonra Thor’un eline geri dönme gücü vardı.

Trymskvadet şiirine göre, Trym ismindeki dev Thor’un çekicini çaldı ve çekici ancak Freyja’yı karısı olarak alırsa geri vereceğini söyledi. Thor, Freyja’nın kıyafetlerini giyerek kılık değiştirdi ve düğün sırasında çekici Mjolnir’i geri alarak Trym’i ve ailesini öldürdü.

Fitjar, Hordaland, Norveç

http://www.adressa.no/nyheter/nordtrondelag/article10827841.ece, Past Horizons

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login