Midilli Adası’nda 3,000 Yıllık Miken Mezarı Bulundu

Midilli adasında kırsal alanda bir yol bakım çalışması sırasında, Miken dönemine tarihlenen taştan yapılmış bir sanduka mezar bulundu. Mezar yağmalanmamıştı ve mezar hediyeleri hala yerinde duruyordu.

Adanın kültür müdürü Pavlos Triantafylidis, mezarda cenin pozisyonuna benzer şekilde bacakları katlanmış bir iskelet bulunduğunu söyledi. İskeletin etrafına bronz bir bıçak, bronz bir yüzük, büyük bir kadeh, ve gri kilden küçük bir sürahi dahil olmak üzere mezar hediyeleri konulmuştu. Bu bulgulara göre mezar MÖ 1400-1000 yıllarına tarihleniyor.

Yeni keşfin adanın tarihi ve Gera bölgesinin topografisi için büyük bir öneme sahip olduğu düşünülüyor. Keşif özellikle, (Halatsi bölgesinde) daha önce ortaya çıkarılan geniş bir Miken yerleşimiyle olabilecek bağlantısı açısından önem taşıyor.

ANA-MPA

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login