Midilli Adasında 20 Milyon Yıllık Ağaç Fosili Bulundu

Volkanik Midilli adasında, 20 milyon yıl sonra dalları ve kökleri hala sağlam olan nadir bir fosilleşmiş ağaç bulundu.

Ağaç, doğu Akdeniz adasında milyonlarca yıl önce fosilleşmiş eski bir ormanın yakınında yol çalışması sırasında bulundu ve özel bir atel ve metal platform kullanılarak bölgeden taşındı.

Midilli Fosilleşmiş Orman Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Nikos Zouros, 1995 yılında kazıların başlamasından bu yana, dal ve kökleriyle bir ağacın bütün olarak ilk kez bulunduğunu söylüyor.

(Dünyada Hala Yaşayan ve En Yaşlı 12 Ağaç)

“Eşsiz bir keşif. Mükemmel durumda korunmuş ve fosilleşmiş ahşabı inceleyerek, hangi bitki türüne ait olduğunu belirleyebileceğiz.”

UNESCO tarafından koruma altına alınmış 15.000 hektarlık bir alan olan Midilli’nin fosilleşmiş ormanı, 20 milyon yıl önce adanın o zamanlar sub-tropikal orman ekosistemini lava boğan bir volkanik patlamanın sonucu fosilleşmişti.

Yaklaşık 19 metre uzunluğundaki fosilleşmiş ağaç, düştükten sonra kalın bir volkanik kül tabakası ile korunmuştu. Aynı noktada çok sayıda meyve ağacı yaprağı ve çevresinde hayvan kemikleriyle birlikte adanın doğal ortamına dair önemli fikirler veriyor.

Zouros, “Kazılar sırasında Midilli’de 17 ila 20 milyon yıl önce var olan çeşitli ormanlar ortaya çıkarılıyor ve o dönemde var olan ekosistemi yeniden inşa edebiliyoruz.” diyor.


Reuters. 26 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login