Dört Yaşındaki Kız 220 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi Buldu

Dört yaşındaki bir kız, kumsalda yürürken 220 milyon yıllık iyi korunmuş bir dinozor ayak izi buldu.

Lily Wilder isimli çocuk, söz konusu dinozor ayak izini, güney Galler’deki Vale of Glamorgan’da bir sahil şeridi olan Bendricks’te gördü. Bilim insanları bu ayak izinin, dinozorların nasıl yürüdüklerini belirlemeye yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Ocak ayında bulunan ayak izi yaklaşık 220 milyon yaşında ve günümüze kadar çamurun içinde korunarak gelmiş.

Hangi tür dinozora ait olduğunu söylemek imkansız olsa da, ayak izi 10 cm uzunluğunda ve muhtemelen 75 cm uzunluğunda bir dinozora tarafından bırakılmıştı.

(Arjantin’de Bilinen En Büyük Kara Hayvanı Bulundu!)

Galler Ulusal Müzesi paleontoloji küratörü Cindy Howells, bu ayak izini, “bu plajda bulunan en iyi örnek” olarak nitelendiriyor.

Anne Sally, “Ayak izini keşfedenler Lily ve babasıydı.” diyor.

“Lily yürürken onu gördü ve ‘baba bak’ dedi. Richard eve gelip bana fotoğrafı gösterdiğinde, harika olduğunu düşündüm. Richard bunun gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşündü. Hemen uzmanlarla temasa geçtim.”

Ayak izini bırakan dinozor, iki arka ayağı üzerinde yürüyen ve aktif olarak diğer küçük hayvanları ve böcekleri avlayan “ince bir hayvan” olarak tanımlandı.

ABD’deki benzer ayak izlerinin, dinozor Coelophysis tarafından bırakıldığı biliniyor.

Geçmişte Bendricks Körfezi’nde bulunan örneklerin ise dinozorlardan çok timsah tipi sürüngenlerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Dinozorlar ilk olarak yaklaşık 230 milyon yıl önce ortaya çıktı ve ayak izleri, farklı dinozor gruplarının ilk çeşitlendiği zamana, evrimlerinin erken bir noktasına ışık tuttu. 

National Museum Wales yaptığı açıklamada, “Ayak izinin korunma seviyesi, pençe izleri gösterecek kadar net olduğundan, bilim insanlarının onların ayaklarının gerçek yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir.” diyor.


BBC. 29 Ocak 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login