Sakat Dinozor, Arkasında Sıradışı Bir Ayak İzi Bırakmış

İspanya’daki 129 milyon yıllık bir dizi dinozor ayak izi olağandışı özelliklere sahip çünkü izleri bırakan dinozorun bir ayağı yaralıydı.

Fosil ayak izleri, soyu tükenmiş hayvanların davranışları hakkında mükemmel bir bilgi kaynağı sağlar. Bu çalışmada araştırmacılar, İspanya’nın Las Hoyas Bölgesi’nde korunan ve yaklaşık 129 milyon yıl öncesine tarihlenen kimliği belirsiz bir theropod dinozorunun altı ayak izinden oluşan anormal bir ayak izi serisini inceliyorlar.

Araştırmacılar, ayak izleri tanımlamak, modellemek ve bunları diğer ayak izleriyle karşılaştırmak için çeşitli teknikler kullandılar.

(İlgili: Dört Yaşındaki Kız 220 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi Buldu)

Makalenin yazarları, sağ ayağın yaptığı izlerin üç parmağı da gösterdiğini, ancak sol ayağın en içteki parmağının tortuda yalnızca aşırı kısa ve düzensiz şekilli izlerle temsil edildiğini ve bu ayak parmağında bir yaralanma veya deformite olduğunu gözlemlediler.

Ayrıca, ayak izleri tipik theropod izlerinden daha geniş aralıklıydı ve bu dinozorun yaralı ayağını dengelemek için yürüyüşünü farklı bir şekilde yaptığını gösteriyor. Bu durum, sağ ayak izlerinde, hayvanın o tarafa daha fazla ağırlık verdiğini gösteren belirli deformasyonlarla da destekleniyor.

Dinozorun ikinci ayak parmağı, tridaktil dinozor ayaklarında olduğu gibi uzamak yerine geriye doğru kıvrılmıştı. Sol ayağın tüm ayak izleri, sağ ayak izlerinden farklı olarak bu şekil bozukluğunu gösteriyor. C: Artwork by Lara de la Cita, and photographs by Las Hoyas research team

Araştırmacılar, benzer ayak sakatlığının ve benzer dengeleyici davranışların modern kuşlarda da görüldüğünü ve fosil theropod ayaklarının genellikle en içteki parmaklarda yaralanmalarla bulunduğunu belirtiyorlar.

Tüm bulgular hep birlikte ele alındığında, bu kanıt, bu dinozorun ve belki de diğer pek çok dinozorun patolojik aksiliklere rağmen hayatta kalmanın yollarını nasıl bulduğuna ışık tutuyor.

Araştırmacılar, “Yüzlerce balık etrafta yüzerken, 129 milyonluk bir gölcükte büyüyen mikrobiyal bir mata bırakılmış, ayak sakatlığına sahip en iyi theropod izlerinden birini inceledik.” diyor.


Public Library of Science. 6 Nisan 2022.

Makale: Herrera-Castillo, C. M., Moratalla, J. J., Belaústegui, Z., Marugán-Lobón, J., Martín-Abad, H., Nebreda, S. M., … & Buscalioni, A. D. (2022). A theropod trackway providing evidence of a pathological foot from the exceptional locality of Las Hoyas (upper Barremian, Serranía de Cuenca, Spain). PloS one, 17(4), e0264406.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login