Bolivya’da Dinozor Ayak İzi Sayısı 10.000 Oldu

Bolivya’da iki tane yeni dinozor türünü kapsayan 5.000 adet dinozor ayak izi daha bulundu. Böylece Bolivya, barındırdığı 10.000 dinozor ayak iziyle dünya üzerinde en çok dinozor ayak izine sahip ülke ünvanına kavuştu. İzler, Sucre yakınlarında daha önceden 5 bin dinozor ayak izine sahip Cal Orcko kaya katmanında bulundu.

110 metre yüksekliğinde ve 1,5 kilometre genişliğindeki kaya katmanında, 2006 yılına kadar bulunan 5.022 dinozor ayak izi bu bölgeyi zaten ünlü yapmıştı. Ancak bu paleontolojik sitenin yanındaki bir kireçtaşı ocağında son on gün içinde 5.000 tane daha dinozor ayak izi gün yüzüne çıkarıldı.

Yeni bulunan dinozor ayak izlerinin içinde daha önceden bilinmeyen iki farklı dinozor türü olduğu anlaşıldı. Adları da Sucre ve Cal Orcko olarak belirlendi.

Basel Doğa Tarihi Müzesi paleontoloğu Meyer şimdilik bir önrapor hazırlasa da, gelecek üç ay içinde tüm sonuçları yayınlayacak. Yayınlanan sonuçlarla birlikte bölgenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurulacak.

Meyer yaptığı açıklamada Cal Orcko’dan başka bu kadar çok dinozor ayak izine sahip bir yer olmadığını ve bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Yılda yaklaşık 150.000 kişi tarafından ziyaret ediken Cretaceous Park’a göre birçok dinozor türü 65 milyon yıl önce burada yaşadı.

latino.foxnews

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login