Bolivya’da 80 Milyon Yıllık Devasa Dinozor Ayak İzleri Bulundu

Güney Amerika’dak Bolivya’da 80 milyon yıllık, yaklaşık 1.2 metre boyunda dinozor ayak izleri bulundu. Büyük ihtimalle et yiyen bir yırtıcı dinozor türü olan abelisaurus’a ait olan izler bilinen en büyük dinozor ayak izlerinden oldu.

dino3

f: David Mercado/Reuters

Keşfi inceleyen Arjantili paleontolog Sebastian Apesteguia, yaklaşık 1.2 metre boyundaki izin büyük ihtimalle bir zamanlar Güney Amerika’da yaşayan iki ayaklı bir dinozor olan abelisaurus’a ait olduğunu söylüyor.

Dinozor ayak izi yakın zamanda, Sucre şehrine 64 km uzaklıkta olan bir yerde bir turist rehberi tarafından keşfedilmişti. Sucre yakınındaki yumuşak killi toprak alanı daha önceden de burada bulunan dinozor ayak izleriyle ünlüdür.

İzlerin ait olduğu düşünülen abelisaurus’a ait kemiklere de daha önce bu bölgede rastlanmıştı.

Paleontolog Apesteguia “Bu ayak izi, bu bölgede daha önce bulduğumuz izlerden daha büyük. Hatta bu boyut, Güney Amerika’da Kretase döneminin sonunda yaşamış etçil dinozorlar için rekor büyüklükte” dedi.

dino2

f: David Mercado/Reuters

dino1

f: David Mercado/Reuters


Guardian, 26 Temmuz 2016.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login