Bel Ağrısı Çeken İnsanların Omurgası Şempanzelerinkine Daha Çok Benziyor

Yeni bir araştırmaya göre, bel ağrısı çeken insanların, yaşayan en yakın akrabamız olan şempanzelerinkine benzer bir omurgaya sahip olma ihtimali daha fazla.

Omurların arasındaki disklerde oluşan bir sakatlık, omurganın farklı bir şekle sahip olmasına neden oluyor. Bu tıbbi bozukluk, insanlar dört ayaktan iki ayağa geçerken omurların değişmesine neden olmuş olabilir.

Bel Ağrısı Çeken İnsanların Omurgası Şempanzelerinkine Daha Çok Benziyor

görüntü: Jamie Kendrick, Whitcome et al, 2007’den alıntı

Araştırmacılar bu yeni bulgular sayesinde doktorların, sırt ve bel problemi yaşamaya yatkın kişileri öngörebileceğini söylüyor. BMC Evolutionary Biology (BMC Evrimsel Biyoloji) dergisinde yayınlanan araştırmada İskoçya, Kanada ve İzlanda’dan biliminsanları görev aldı.

Araştırmada, omurların şekilleri, iki ayak üstünde dik yürüme ve insan omurgasının sağlığı arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla şempanze, orangutan ve eski insanların omurları karşılaştırıldı.

Aberdeen Üniversitesi ve Simon Fraser Üniversitesi’nden Mark Collard, bu karşılaştırmaların, atalarımızın sağlığı ve yaşam biçimi konusunda önemli bilgiler sağladığını söyledi. İskeletlerin incelemsi ayrıca, insanların nasıl iki arka ayak üstünde yürümeye evrildiği hakkında da bilgiler sağladı.

Schmorl Nodülü. Fotoğraf: J. Lengerke. CC BY-SA 3.0 lisanslı, Wikimedia Commons

Collard, “Bulgularımız, omurgasında disk sorunları yaşayan insanların omurlarının, en yakın maymun akrabamız olan şempanzelerinkine, bu sorunları yaşamayan insanlara oranla daha çok benzediğini ortaya koydu” diyor.

Simon Fraser Üniversitesi’nden Kimberley Plomp, şempanzeler ve insanlar, yaklaşık 8 ya da 9 milyon yıl önce ortak bir atadan, farklı türler olmaya ayrıldığını söylüyor. “Bu ayrılıktan sonra bir noktada insanlar iki ayak üstünde yürümeye başlarken, şempanzeler eklemleri üzerinde yürümeye evrildiği düşünülüyor.”

Araştırma, bu sırt ve bel sorunu yaşayan insanların Shmorl nodülü adı verilen ve omurlar arasındaki disklerde oluşan küçük bir fıtığı olduğunu ortaya koydu. Schmorl nodülünün tek bir sebebi olmasa da, belin maruz kaldığı baskı ve zorlamayla ilgili olduğu düşünülüyor.

Kimberley Plomp, insanın L1 omurundaki 3 boyutlu unsurları araştırıyor.

Plomp, “Schmorl nodülü olan insanların omur unsurlarının şekilleri, istatistiki olarak şempanze omurlarından farksız” diyor.

Evrim mükemmel bir süreç değil, bu yüzden de binlerce yıl boyunca insanlar aynı şekilde adaptasyon göstermedi. Profesör Collard “Araştırmamız, bazı insanların patolojik omurgalarının, iki ayak üzerinde dik yürümeye daha az uyum sağlamış olabileceğini gösteriyor” diyor.

Ekip, bulgularının modern sağlık sorunlarında yararlı olabileceğini ve bir öngörü aracı olarak kullanılabileceğini söylüyor.


Simon Fraser Üniversitesi

Makale: Plomp, K. A., Viðarsdóttir, U. S., Weston, D. A., Dobney, K., & Collard, M. (2015). The ancestral shape hypothesis: an evolutionary explanation for the occurrence of intervertebral disc herniation in humans. BMC evolutionary biology, 15(1), 68.

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply