Aşağıpınar Kazısında 8.000 Yıllık Tarım İzleri Ortaya Çıkıyor

Yaklaşık 22 yıldır devam eden Aşağıpınar Kazılarının Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, bu yıl Temmuz ayında başlayacakları kazıda 8.000 yıl öncesinin tarım izlerine dair daha çok bilgi edinmeyi hedeflediklerini belirtti.

Daha önce 6.000 yıl önceki süt tüketimini kesin olarak ortaya çıkarttıklarını söyleyen Özdoğan, sütü kaynattıklarına dair izlere ulaştıklarını dedi.

“Buradaki çalışma, son yıllarda dünyada da heyecanla izlenir hale geldi. Trakya’da tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkarmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yılki kazı çalışmalarımızda MÖ. 6.000 yıllarına ait ilk tarım kalıntılarını gün yüzüne çıkaracağız.”

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan ayrıca buradaki kazıları üç yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini ve bu süre zarfı içinde en eski kültür tabakaları üzerine yoğunlaşacaklarını belirtti.

Aşağıpınar Açık Hava Müzesine Dönüştürülecek

Özdoğan, kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgenin açık hava müzesine dönüştürüleceğini söyledi.

“Kültürel Miras Projesi” kapsamında yapacakları açık hava müzesinin yanı sıra, bölgedeki “samanlık müzeleri”nin sayısını arttırmak istediklerini belirten Özdoğan, burada jeolojik dönemden, cumhuriyet dönemine kadar olan yaşamın anlatılacağını ifade etti.

AA

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login