Roma’da Sezar ve Augustus Forumu Her Gece Canlanıyor

Oscar ödüllü sahne tasarımcısı Vittorio Storaro’nun hazırladığı ışık ve görüntü gösterileriyle Roma şehrindeki forumlar her gece ziyaretçileri büyülüyor. Arkeolojik alanı adeta Klasik zamanlarına döndüren gösteri Salı günkü açılışında Sezar’ın Forumu’ndan başlayarak, Augustus’un Forumu’nda devam etti.

Gösteriler 1 Kasım’a kadar her gece tekrarlanacak. Açılış, Roma’nın MÖ. 753’te kuruluşunun yıldönümüne denk getirildi. Bu yıl Roma şehri 2,768 yaşına girdi.

Yaratıcı aydınlatmanın yanı sıra, gösteriler ünlü arkeolojik mekanların duvarına görüntüler yansıtılmasını da kapsıyor. Bu projeksiyonlar forumda imperator Augustus heykelinin yansıtılmasından, forum ve binalardaki kabartma gibi sanat eserlerinin orijinal hallerine ya da bir Roma dönemi binasının içinin o zamanki görüntüsüne değişiyor.

Görüntüler ve ışık gösterilerinin yanı sıra, ziyaretçiler alanı gezerken, keşfinden başlayarak tarihini de öğreniyor. Bunun yanında antik Roma’nın günlük yaşantısı da videolar ve anlatımlarla tarihi alanda canlandırılıyor.

Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino bunun gerçekleşen bir rüya olduğunu söylerken, Kültür Bakanı Dario Franchescini de Roma şehrinde gerçekleşen etkinliğin fevkalade olduğunu belirtti. “Bu gösteriler Roma’nın önde gelen arkeolojik alanlarını şahane bir şekle sokuyor” diyor bakan. Belediye başkanı, İmparator Trajan’ın Traianus sütununa ithafen “İmparatorun kendisi bile sütunu böyle , LED ışıklarıyla ortaya çıkan bütün detaylarıyla görmemiştir” diyerek espirili bir yorum yaptı.

Multi-medya projesi, bilim yazarı Piero Angela ve fizikçi Paco Lanciano tarafından, 2014’te Augustus Forumu projesinin büyük başarı göstermesi üzerine planlandı.

Gösteriler, kalıntılara zarar vermeden hayata döndürmek için teknolojiden faydalanılarak yaratıcı yöntemler geliştirilebileceğini kanıtlıyor. Birçok restorasyon faciasının yaşandığı ülkemizde de benzer örnekler görmek çok sevindirici olur.

Augutus Forumu’ndaki gösterilerin videosu da şöyle:

http://www.youtube.com/watch?v=4ASTOJLP3aM&feature=youtu.be

Sezar tarafından yaptırılan Curia Julia’nın üzerine yansıtılan görüntü

İlk Roma İmparatoru’nun zamanında, forumda varlığını gösteren devasa Augustus heykelinin projeksiyonla yeniden yaratılmış versiyonu

ANSA, italy24.ilsole24ore.com, www.viaggioneifori.it
Resimler: Andrea Franceschini/ Zetema Progetto Culture

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login