Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Trakya’nın Arkeolojik Önemini Vurguladı

Kırklareli’deki Aşağıpınar Kazısı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, Trakya Üniversitesi’nde verilen konferansta Trakya’nın arkeolojik öneminin çok geç anlaşıldığını söyledi.

Yaklaşık 20 senedir Aşağıpınar’da kazı çalışmaları yürüten Özdoğan, Trakya’da daha önce kazı yapılmamasından dolayı ortaya çıkan, Trakya’nın kültür tarihi açısından önemsiz olması düşüncesinin ve öne sürülen spekülatiflerin ne kadar yersiz olduğunu vurguladı. Mehmet Özdoğan ayrıca, yaptıkları kazılar sonucu, Trakya’nın sadece Anadolu ve Avrupa arasındaki bir geçiş yolu olmadığını, aynı zamanda kültürel tarihe kendi kimliğiyle damga vuran bir bölge olduğunu söyledi.

Özdoğan’ın Kırklareli’deki Aşağıpınar kazısı bir neolitik kazı. Prof. Dr. Mehmet Özdoğan 40 yılı aşkın süredir Anadolu Neolitiği, ve özellikle de Marmara ve Batı Anadolu Neolitik kültürü üzerine yaptığı çalışmalarıyla biliniyor. Özdoğan Türkiye’nin en değerli tarihöncesi arkeologlarından. Bunun dışında Mehmet Özdoğan,  Türkiye’de arkeolojinin tanınması, ve kültürel ve tarihi mirasın korunması üzerine de birçok uğraş ve eser verdi. Özdoğan 2005 yılında Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçildi.  Yazdığı “50 Soruda Arkeoloji” kitabı konuyla ilgilenenler için çok uygun bir giriş kitabı.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply