Pocahontas’ın Evlendiği Kilise Yeniden İnşa Ediliyor

Amerika’nın Virginia eyaletindeki Jamestown Kolonisi’nin ilk kilisesinin bulunduğu alanın beş yıl önceki keşfinden sonra arkeologlar ve diğer uzmanlar kiliseyi kısmen yeniden inşa ediyorlar. Kilisenin, Pocahontas’ın İngiliz tütün ekicisi John Rolfe’le evlendiği yer olduğuna inanılıyor.

Şeffaf görüntü ilk Jamestown kolonisi kilisesinin yerini ve boyutlarını gösteriyor.

Pocahontas çocukken tanıştığı (ve Disney filminde gördüğümüz) John Smith’in 1909’da yaralanma sonucu İngiltere’ye dönmesinden sonra İngilizler tarafından esir alındı. 1614’te ise İngilizler ve Amerikan Yerlileri arasındaki başka bir çatışmada, babası Powhatan’a İngilizlerle yaşamayı tercih ettiğini söyledi. Pocahontas burada John Rolfe’la tanıştı ve Jamestown’da evlendi.

Arkeologlar kilisenin canlandırmasının, insanlara 400 yıl önce tarihe geçmiş bir binanın fiziksel bir kopyasını sunarak, o zamanın günlük hayatını tanıtacağını umuyor. Kilise önce 1608’de ahşaptan yapılmış, sonra ise tuğladan bir yapıya çevrilmişti.

Jamestown Yeniden Keşif Projesi Arkeologu David Givens “Buradaki amacımız bütün kiliseyi yeniden yaratmak değil, bu alana dair bir fikir vermek. Böylece insanlar kilisenin içinde durduklarında, duvarların nasıl göründüğünü ve binanın dokusunu anlayabilirler” diyor.

Kilisede yapılan ilk kazılarda ortaya çıkan kanıtlara göre, binanın yapımında basit tahta direkler yere çakılmış, ve çamur da aralarını dolduran bir duvar olarak kullanılmış. Orijinal tahta yapısı çoktan yok olmuş olsa da, tahta kazıkların topraktaki izleri ve binanın toprakta genel olarak kapladığı alanın boyutları, koloninin sekreteri William Strachey’in yazılı betimiyle eşleşiyor.

Simon van de Passe tarafından 1616 yılında yapılan Pocahontas portresi Londra’da müzede bulunmaktadır

Modern inşaat ekibi, ilk kolonicilerin uyguladığı yapım sürecini aynen tekrarlamak için ellerinden geleni yapmaya çalıştı. Fakat yine de ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak amacıyla, kullanılan çamur ve kili beton/fiberglas bileşimiyle birleştirmeleri gerekti. 400 yıl önceki koloniciler ise aynı birleştirici özelliği sağlayabilmek için çevredeki bataklıklardan elde edilen bir çeşit hasırotu kullanmıştı.

İlgili video şöyle:

Popular Archaeology

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login