Meksika’da Su Seviyesi Azalınca Baraj Gölünden Kilise Çıktı

Meksika’nın başkenti Meksiko’da su seviyeleri azalınca, su rezervinde 16. yüzyıla tarihlenen büyük bir kilisenin kalıntıları ortaya çıktı. Güneydeki Chiapas eyaletinde yaşanan kuraklık yüzünden Nezahualcoyotl baraj gölündeki su seviyesi 25 metre düştü.

Kilise Santiago Tapınağı ya da Quechula Tapınağı isimleriyle anılıyor.

Kilise, 1966 yılında barajın yapımının bitmesi ve alanın sular altında kalmasından beri ikinci defa bu şekilde ortaya çıkıyor. 2002 yılındaki kuraklıkta su seviyesi o kadar düşüktü ki ziyaretçiler kilisenin içinde yürüyebiliyordu.

Görsel: David von Blohn/AP Photo

Görsel: David von Blohn/AP Photo

Kilise 16. yüzyılda Zoque insanlarının yaşadığı bölgeye gelen rahip Bartolome de la Casas’ın önderliğindeki bir grup keşiş tarafından inşa edildi. Kilise 61 metre uzunluğa, 14 metre genişliğe ve 16 metre yüksekliğe sahip.

Yapı hakkında Meksika hükümetiyle birlikte bir rapor hazırlamış olan mimar Carlos Navarete, kilisenin 1773-1776 yıllarındaki büyük salgınlarda terk edildiğini söyledi.

Navarete kilisenin 1564’te kurulan yakınlardaki Tecpatan Manastırı’na bağlı olduğunu söyledi. Navarete’ye göre mimari benzerliklere bakılırsa, iki kilise de neredeyse aynı zamanda, aynı mimarın elinden çıkmış. Kilisenin önemi İspanyol istilacılar tarafından yapılan Kral Yolu üzerinde bulunmasından ileri geliyor. Bu yol 20. yüzyıla kadar kullanıldı.

Navarete “O zamanlar kiliseye ait ahşap mimari kalıntılar bile bulmuştuk. Bunun yanında bölgenin nüfusunu azaltan salgında ölenlerin kemiklerinin bulunduğu bir alan da bulunmuştu” diyor.

“Bölgenin büyük bir nüfus merkezi olacağı düşünülerek inşa edilmiş bir kiliseydi, fakat bu mertebeye hiç ulaşamadı. Büyük ihtimalle atanmış bir rahibi bile yoktu” diyor Navarete.


Associated Press

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login