Meksika’da Dişleri Taşlarla Süslenmiş 1600 Yıllık Kafatası Bulundu

Meksika’daki Teotihuacan kalıntılarının yakınında, soylu bir kadının kasıtlı olarak deforme edilmiş ve dişlerine değerli taşlar takılmış 1600 yıllık kafatası bulundu.

encrusteed1

F: AFP

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü’nün açıklaması göre kadın öldüğünde 35-40 yaşları arasındaydı. Mezar hediyesi olarak konulmuş 19 kap da kadının yanında bulundu.

Kadının kafatası aşırı bir biçimde sıkıştırılarak uzunlaştırılmıştı. Enstitü’nün açıklamasına göre bu kafatası biçimini değiştirme tekniği genelde, kafatasının ortaya çıkarıldığı Orta Mezoamerika bölgesinde değil, Güney Mezoamerika’da sıklıkla kullanılıyordu.

Teotihuacan’da kasıtlı olarak biçimi değiştirilmiş başka iskeletler bulunmuş olmasına rağmen, “Tlailotlacan Kadını” adı verilen bu yeni iskelet en fazla deformasyona uğramış iskeletlerden biri.

encrusted3

F: AFP

Bu kadının Teotihuacan’da bir “yabancı” olduğunu gösteren diğer bir ayırt edici özellik ise üst ön dişlerinin içine yerleştirilmiş iki yuvarlak pirit taşı. Bu teknik de güney Meksika ve Orta Amerika’daki Maya bölgelerinde kullanılıyordu.

Kadının ayrıca yılantaşı (Serpantin) denilen yeşil renkli taştan yapılmış protez bir alt dişi vardı.

Meksiko’nun 50 km kuzeyinde bulunan Teotihuacan şehri 1. ve 8. yüzyıllar arasında yaşamını sürdürdü. Fakat daha sonra bu uygarlık yok oldu.

 


AFP, 8 Temmuz 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login