IŞİD’ten Kurtarılan Nimrud Antik Kenti’nde Tüm Eserler Yok Edilmiş

Irak’ta yer alan ve iki yıl boyunca IŞİD’in elinde kaldıktan sonra geçtiğimiz günlerde kurtarılan Nimrud Antik Kenti’nde tüm tarihi eserler paramparça edilmiş.

F: AFP

F: AFP

Son olarak 2015 yılının Mart ayında açıklama yapan yetkililer, “Dozerlerle yıkıma başladılar. Antik kente ne kadar hasar verdiklerini bilemiyoruz” açıklaması yapmıştı. Fakat geçtiğimiz günlerden antik kentin IŞİD’ten kurtarılmasıyla bölgedeki tarihi eserlere verilen gerçek zarar ortaya çıktı.

F: AFP

F: AFP

Irak’ta bir Assur kenti olan Nimrud Antik Kenti, günümüzden tam 3300 yıl öncesine tarihleniyor ve Mezopotamya’daki en önemli arkeolojik alanlardan birisi olarak gösteriliyor. Fakat ne yazık ki geçtiğimiz günlerde çekilen video ve fotoğraflar, antik kentteki tarihi eserlerin paramparça edildiğini gösterdi.

F: AFP

F: AFP

Son yapılan tespitlerde Nimrud’taki oyma frizler, kanatlı boğa ve aslan heykelleri moloz haline getirilmiş. Bölgedeki antik kalıntıların dikkat çekeni olan zigurat ise büyük ölçüde yıkılmış.

Aşiret milis komutanı Ali al-Bayati, “Daha önce burada bir yaşam vardı, fakat şimdi hiçbir şey kalmamış. Yıkılmadık hiçbir şey bırakmamışlar. Nimrud’u kaybetmek kendi evini kaybetmekten bile daha kötü.” diyor.

F: AFP

F: AFP

IŞİD’in 2015 yılında yayınladığı Nimrud videolarında, militanların paha biçilemez freskleri ve Asur kralı mezarlarını balyozlarla parçaladığı, tapınakları ise dinamitlerle havaya uçurduğu görülüyordu.

F: AFP

F: AFP

IŞİD, 2014’ün Haziran ayında Musul’u ele geçirdiği zaman 20 kilometre mesafedeki Nimrud Antik Kenti’ni konrol altına almıştı.


İndependent

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login