Osmanlı’nın Balkanlardaki En Önemli Eserlerinden Prizren Kalesi Kısmen Yıkıldı

Osmanlı Devleti’nin Balkanlardaki en önemli eserlerinden Prizren Kalesi’nin dış cephesi, bir senedir devam eden onarım çalışmalarına rağmen yıkıldı. Yıkılan bölümün aslında onarım çalışmalarının henüz tamamlanmamış olduğu iddia ediliyor.

Prizren Kalesi’nin dış cephesinin yaklaşık 10 metrelilk bir kısmı sebebi bilinmeyen bir şekilde yıkıldı fakat aslında bu kale geçtiğimiz yıl Amerika Büyükelçiliği tarafından bağışlanan 700.000 Dolar ile onarılmaya başlanmıştı. Kosova Kültürel Mirasın Korunması Bölgesel Müdürlüğü, yaptığı açıklamada olayın araştırılacağını söyledi.

Prizren Bölge Müdürü, ekiplerin hasar tespit çalışmalarına başladığını söylerken, Kültürel Mirasın Korunması Mimarları ise , Prizren Kalesi’nin bu bölümünün 2008 yılında onarıldığını, ancak çalışmaların tamamlanmadığını belirtti.

Prizren Kalesi’nin Önemi

Kosova’nın güney bölgesinde yer alan ve Kosovalı Türklerin yoğun olarak yaşadığı Prizren şehrinde yer alan tarihi kalenin ilk hisarları Roma dönemine dayanıyor. Kalenin etrafı geniş bir açıyla görmesi ve konumu itibari ile oldukça stratejik bir yer teşkil eden kale, daha sonra Osmanlı Devleti tarafından yapılan çeşitli eklemeler ve düzenlemelerle tekrar kullanılmaya başlanıyor. Osmanlı Devleti’nin 500 yıl boyunca kullandığı Prizren Kalesi’nde, hamamlar, hanlar ve bir de cami bulunuyor. Kalenin hikayesi bu kadarla da bitmiyor. 1999 yılında NATO askerlerinin Kosova’ya girmesiyle Alman askerleri tarafından da uzun yıllar kullanılıyor.


Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login