Machu Picchu Harabeleri’nde Selfie Çeken Turist Düşerek Öldü

Peru’daki yaklaşık 550 yıllık Machu Picchu harabelerinde bir turist selfie çekerken uçurumdan düşerek can verdi.

Machu Picchu Harabeleri'nde Selfie Çeken Turist Düşerek Öldü

Oliver Park adlı 51 yaşındaki Alman turistin Çarşamba günü uyarı levhalarına ve görevlilerin ikazına rağmen ziyaretçilere kapalı alana girdiği, uçurumun eşiğinde uçar gibi poz vermek için sıçradığı belirtiliyor. Turistin bu sırada dengesini kaybederek uçurumdan düştüğü söyleniyor. Turistin cesedi ertesi gün bir dere yatağında bulundu.

Geçtiğimiz ay Portekiz’in başkenti Lizbon’da bir turist, selfie çekmeye çalışırken 126 yıllık bir heykeli devirerek paramparça etmişti.

Son yıllarda özellikle selfie fenomeni çıktığından beri fotoğraf çekerken yaşanan ölümler giderek artış gösteriyor. Bugüne kadar birçok ülkedeki önemli müzelerde hem insanların güvenliği, hem de tarihi yapılara zarar gelmemesi için, selfie yasaklanmıştı.

Yaklaşık olarak 1450 yıllarında İnka uygarlığı tarafından kurulan Machu Picchu, Güney Amerika’nın en çok ziyaret edilen antik alanlarından biri olarak sayılıyor. Rakımı 2430 metre olan Machu Picchu, Keçuva dilinde “Eski Dağ” anlamına geliyor. Buraya ancak tırmanarak ya da Urubamba Nehri vadisi boyunca bir tren yolculuğu ile ulaşılabiliyor.

Portekiz’de Selfie Çekmek İsteyen Turist 126 Yıllık Heykeli Devirdi

 

 


Telegraph, BBC.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login