Machu Picchu’da Daha Önce Bilinmeyen Yapılar Keşfedildi

Bilim insanları, bir drone’a bağlı lazer tarayıcı kullanarak Peru’daki Machu Picchu Arkeoloji Parkı’nda bilinmeyen yapılar keşfettiler.

C: Sieczkowska

Machu Picchu Ulusal Arkeoloji Parkı’nın yönetimiyle olan işbirliğinin bir parçası olarak, bilim insanları birkaç yıl önce Peru’daki Machu Picchu Parkı’nda bulunan 15. yüzyıldan kalma İnka tören kompleksi Chachabamba’da araştırma yapmaya başladılar.

Ancak bölgenin çoğu tropik ormanlarla kaplı olduğu için araştırmayı gerçekleştirmek oldukça zordu. Dolayısıyla arkeologlar lazer tarama cihazı (LiDAR) takılı bir drone kullanmaya karar verdiler.

(İlgili: Machu Picchu’nun Sanılandan Daha Eski Olduğu Ortaya Çıktı)

Bu tarama, ortaya çıkan görüntüden ağaçları ve çalıları ‘kaldırır’ ve bir arazi görselleştirmesi hazırlar. Yapılan çalışma, Wrocław Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ndeki 3D Tarama ve Modelleme Laboratuvarı – LabScan 3D’den Dr. Bartłomiej Ćmielewski liderliğindeki bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Chachabamba’daki su sistemini incelemek için tasarlanan Ulusal Bilim Merkezi projesinin lideri Dominika Sieczkowska, drone’un “alanda bir dizi bilinmeyen yapıyı tespit etmelerini” sağladığını söylüyor.

C: Sieczkowska

Tören kompleksinin orta kısmı, oyulmuş sunakları, merdivenleri ve kurban kanı veya içecekler gibi ritüelistik sıvıları akıtmak için kanalları olan büyük bir kayadan oluşuyordu. Kayanın önünde, arkeologların çeşme olarak adlandırdıkları bir düzine küçük ritüel hamam ile çevrili, her iki tarafında binalar bulunan küçük bir meydan vardı. Bunlar suyun duvarlardan aşağı aktığı rezervuarlardı. Ritüel yıkanma için kullanılmışlardı.

Lazer tarama ile yapılan son araştırmalar sırasında, araştırmacılar yakındaki nehirden su sağlayan kanalların daha önce bilinmeyen kısımlarını da keşfettiler. Chachabamba’daki tören kompleksine su, kısmen yeraltında işleyen taş bloklardan oluşan bir sistemle sağlanıyordu. Tören merkezinden geçtikten sonra, su benzer bir drenaj sisteminden vadideki nehre akıyor olmalıydı.

Araştırmacılar tarafından belirlenen binalar, tören kompleksinin eteklerinde bulunuyordu.

Sieczkowska, “Bir dikdörtgen ve bir daire planında yapılmış bir düzine kadar küçük yapımız var. Bunların personel konutları olduğunu düşünüyoruz. Kazıları gerçekleştirdikten sonra daha fazla bilgiye sahip olacağız. Ancak şu anda koronavirüs pandemisi nedeniyle çalışmaları yürütemiyoruz.” diyor.

C: Sieczkowska

Ancak lazer görüntülerine dayanarak, araştırmacılar bu binaların alanın orta kısmındaki yapılara kıyasla, çok daha az özen gösterilerek inşa edildiği sonucuna vardılar.

Sieczkowska’ya göre, kompleksle ilgilenenlerin çoğunlukla kadınlar olduğunu gösteren belirtiler var. Bu bulgular, bölgede yürütülen önceki kazılar sırasında keşfedilen öğeleri içeriyor ve İnka eyaletinde bir kadın sanatı olan dokuma ile ilişkililer.

Araştırmacılar, çeşmelere su sağlayan kanalların hidrodinamik bir modelini hazırlamak için lazer taramadan elde edilen verileri kullandılar. Bu çalışma, kanalların eğimini ve derinliğini hesaba katarak, araştırmacıların kanallara sanal olarak suyu ‘döktüğü’ ve akışını yeniden yapılandırdığı anlamına geliyor.

Sieczkowska, “Kanalların kullanım amaçlı ile su temin etmediğini tespit edebildik. Bu kanalların sembolik bir anlamı vardı, çünkü kanallar çok fazla su sağlayamıyordu, derin değillerdi ve taşarlardı. Bu, suyun Chachabamba’da ritüel bir rolü olduğu hipotezimizi doğruluyor.” diyor.

Sieczkowska başka arkeolojik alanlarda benzer analizlerin genellikle daha pratik bir şekilde, kanalların temizlenmesi ve içine su dökülmesiyle yapıldığını belirtiyor.

Araştırmacıya göre, hidrodinamik model diğer And bölgelerinde ve muhtemelen dünyanın diğer bölgelerinde de küçük parametre değişiklikleriyle başarıyla kullanılabilir.


Science in Poland. 28 Aralık 2021.

Makale: Dominika, S., Bartłomiej, Ć., Krzysztof, W., Dąbek, P. B., Bastante, J. M., & Izabela, W. (2022). Inca water channel flow analysis based on 3D models from terrestrial and UAV laser scanning at the Chachabamba archaeological site (Machu Picchu National Archaeological Park, Peru). Journal of Archaeological Science, 137, 105515.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login