Peru’daki Machu Picchu’nun Gerçek Adı Farklı Olabilir

İnka kentinin aslında Picchu veya daha büyük olasılıkla Huayna Picchu olarak adlandırıldığını gösteren önemli veriler var.

Machu Picchu.

Hiram Bingham’ın siteyi ilk ziyaretinden 110 yıldan fazla bir süre sonra, araştırmacılar Bingham’ın orijinal saha notlarını, bölgenin 20. yüzyılın başlarındaki haritalarını ve farklı arşivlerden yüzlerce yıllık arazi belgelerini inceledi. Bulguları, site hakkında daha önce düşünülenden daha az şey bilindiğini gösteriyor.

Machu Picchu, dünyanın en tanınmış arkeolojik alanları arasında yer alıyor. Burası, İnka İmparatorluğu’nun kalıcı bir sembolü, Latin Amerika’nın en çok ziyaret edilen cazibe merkezlerinden biri ve Peru turizm endüstrisinin merkezinde.

Ancak, Hiram Bingham kalıntıları 1911’de ilk kez ziyaret ettiğinde ve ardından dünyanın dikkatine sunduğunda, Peru’nun Cusco bölgesinde yaşayanlar arasında bile çok az biliniyorlardı.

(İlgili: Machu Picchu’nun Sanılandan Daha Eski Olduğu Ortaya Çıktı)

Bingham’ın bölgeyi ilk ziyaretinden 110 yıl sonra, Peru Kültür Bakanlığı’ndan (Cusco) tarihçi Donato Amado Gonzales ve Chicago Illinois Üniversitesi’nden arkeolog Brian S. Bauer, Bingham’ın orijinal saha notlarını, 20. yüzyılın başlarındaki haritaları, bölge ve farklı arşivlerden asırlık arazi belgelerini gözden geçirdi. Bulguları, site hakkında daha önce düşünülenden daha az şey bilindiğini gösteriyor.

Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archaeology tarafından yayımlanan makalelerinde araştırmacılar, İnkaların ilk olarak antik kentin yakınında en yüksek dağın adı olan Machu Picchu değil, bölgeye en yakın olan kayalık zirve için Huayna Picchu olarak adlandırdıkları sonucuna varıyorlar.

UIC antropoloji profesörü Bauer, “Bingham’ın onları ilk ziyaret ettiği zaman kalıntıların adının belirsizliği ile başladık ve ardından Bingham’ın kalıntıları ziyaretinden önce basılan birkaç harita ve atlas inceledik. İnka kentinin aslında Picchu veya daha büyük olasılıkla Huayna Picchu olarak adlandırıldığını gösteren önemli veriler var.” diyor.

Araştırmacılar, Bingham’ın Peru’ya gelmesinden yedi yıl önce yayınlanan 1904 atlasında Huayna Picchu adlı bir İnka kasabasının kalıntılarından söz edildiğini buldular. Ek olarak, Bingham’a kalıntıları aramak için Cusco’dan ayrılmadan önce 1911’de Urubamba Nehri boyunca Huayna Picchu adı verilen harabelerin söylendiğini detaylandırıyorlar. Bir toprak sahibinin oğlu daha sonra 1912’de Bingham’a harabelerin adının Huayna Picchu olduğunu söyledi.

Bauer’e göre, İnka şehrinin orijinal adıyla en kesin bağlantılar, İspanyollar tarafından bölgenin 16. yüzyılın sonlarında kontrol altına alınmasından nispeten kısa bir süre sonra yazılan kayıtlarda korunuyor.

“Bölgenin yerli halkının Huayna Picchu adını verdikleri yeri yeniden iskan etmek için geri dönmeyi düşündükleri 16. yüzyılın sonlarına ait çarpıcı bir kayıtla bitiriyoruz.”


University of Illinois Chicago. 22 Mart 2022.

Makale: Gonzales, D. A., & Bauer, B. S. (2021). The Ancient Inca Town Named Huayna Picchu. Ñawpa Pacha, 1-15.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login