Machu Picchu Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nden Çıkıyor

UNESCO, Machu Picchu’daki çalışmalarda gelişme kaydedildiğini ve Machu Picchu’nun Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nden çıkarıldığını onayladı.

UNESCO ekibi Machu Picchu’da incelemeler gerçekleştirdi. (Fotoğraf: Andina)

UNESCO ekibi Machu Picchu’da incelemeler gerçekleştirdi. (Fotoğraf: Andina)

UNESCO tarafından Cusco’daki Tarihi Tapınak’ta geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen incelemeler sonrasında, ekip İnka kalesinde gelişme kaydedildiğini onayladı.

Gelişmenin devamlılığını garanti altına almak için, bu kültür mirası alanını koruyacak gerekli adımların belirleneceği bir rapor hazırlanacak.

UNESCO uzmanı César Moreno Triana, “Burada çok önemli gelişmeler gerçekleşti ve bu gelişmeler sayesinde, Machu Picchu’nun Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nde yer alması ihtimali minimuma düşürüldü.” dedi.

Alanda gerçekleştirilen gözlemler, Kültür Bakanlığı ve Ulusal Tabiatı Koruma Birimi, Dış Ticaret ve Turizm Bölge Müdürlüğü ve diğer devlet birimlerinin burada yapıcı çalışmalar gerçekleştirdiğini gösteriyor.

Moreno Triana, Machu Picchu yönetiminin bu arkeolojik kompleksi koruma çalışmalarını devam ettireceğine dair bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

2017 Şubat ayında, Machu Picchu’daki gelişmenin devam edip etmediğini gözlemlemek için bir takip incelemesi gerçekleştirilecek.

_________________________________________________________________________________
peruthisweek

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login