Efes Antik Kenti Bu Sefer UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Girecek mi?

Selçuk Belediye Başkanı Bakıcı’ya göre yaklaşık 22 senedir UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi bekleyen Efes Antik Kenti, 2015’in Haziran ayında Dünya Kültür Mirası asıl listesine girecek.

Efes Antik Kenti’nin listeye girmek için 1994 yılında yaptığı başvuru, 2000 yılında reddedilmişti. Fakat geçtiğimiz yıllarda UNESCO’nun istediği bazı değişikliklerin yapıldığını, imar planlarının tamamlandığını ve yönetim planının onaylandığını belirten Bakıcı, Haziran ayında Efes Antik Kenti’nin listeye gireceğini iddia etti.

Zeynel Bakıcı geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı açıklamalarda, Efes Antik Kenti’nin listeye girememe sebebi olarak önceki Belediye Başkanı Hüseyin Vefa’yı suçlamıştı. Hüseyin Vefa ise görevi sırasında yaptığı bir açıklamada beş yıldır bu konu üzerine çalıştıklarını ve 2014 yılının Şubat ayında listeye girmeyi beklediklerini söylemişti.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye

İstanbul’un Tarihi Alanları
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşaş (Boğazköy)
Nemrut Dağı (Adıyaman)
Xanthos-Letoon (Antalya)
Safranbolu (Karabük)
Truva Antik Kenti (Çanakkale)
Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
Çatalhöyük (Konya)
Bergama (İzmir)
Cumalıkızık (Bursa)
Pamukkale (Denizli)
Kapadokya (Nevşehir)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply