Efes Antik Kenti Sonunda UNESCO Listesine Girdi

Yaklaşık 22 yıldır UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmek için çabalayan Efes Antik Kenti sonunda hayallerine kavuştu.

Almanya’nın Bonn kentinde düzenlenen UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nden sonra ikinci müjde 38. gündem maddesi  olarak ele alınan Efes Antik Kenti için Geldi.

UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den Dünya Mirası Listesi’ne girmek için aday olan iki kültür varlığı vardı. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, dün yapılan görüşmede oy birliği ile listeye alındı.

Bugün ise Türkiye’nin en fazla ziyaret alan antik yerleşimi Efes Antik Kenti adını listeye yazdırdı.  Böylece UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’den aday olan iki kültür varlığı da başarıya ulaşmış oldu ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan kültürel varlık sayısı 15’e yükseldi.

Daha önce Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi’nin (ICOMOS) Efes hakkında yolladığı iki önrapor da olumluydu ve listeye girmeye kesin gözüyle bakılıyordu. Efes Antik Kenti’ni 2014 yılında 1.873.701 kişi ziyaret etmişti.

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk İlçesi sınırları içinde yer alır. MÖ 5. bin yıla kadar giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynayan Efes Antik Kenti, antik dünyanın en önemli merkezlerinden biriydi. Asya ve Avrupa arasında bir geçiş güzergahı ve önemli bir liman kentiydi burası. Konumu ile çağının en önemli politik ve ticaret merkeziydi.

Helenistik ve Roma dönemlerinde en ihtişamlı zamanlarını yaşayan Efes, Roma İmparatoru Augustus zamanında, Asya Eyaleti’nin başkenti olmuş ve nüfusu 200.000 kişiyi aşmıştır. Bu dönemde her yer mermerden yapılmış anıtsal yapılarla donatılmıştır.

Efes Antik Kenti’nin günümüze ulaşmış en ilgi çeken yapılarından biri hem kütüphane, hem de mezar anıtı görevini üstlenen Celsius Kütüphanesidir. 106 yılında Efes valisi olan Celsius ölünce, oğlu kütüphaneyi babasının adına mezar anıtı olarak yaptırmıştır. Celsius’un lahdi kütüphanenin batı duvarı altındadır.

2015 Yılı İtibariyle Türkiye’den UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’nde yer alan tarihi yerler şunlar;

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçesi
Efes Antik Kenti (İzmir)
İstanbul’un Tarihi Alanları
Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas)
Hattuşaş (Boğazköy)
Nemrut Dağı (Adıyaman)
Xanthos-Letoon (Antalya)
Safranbolu (Karabük)
Truva Antik Kenti (Çanakkale)
Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne)
Çatalhöyük (Konya)
Bergama (İzmir)
Cumalıkızık (Bursa)
Pamukkale (Denizli)
Kapadokya (Nevşehir)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login