Kolezyum’un Duvarına İsimlerini Kazıyan Turistler Yakalandı

İki Amerikan turist, Roma’da bulunan Kolezyum’un duvarlarını isimlerinin baş harfini kazımaktan dolayı tutuklandı. 21 ve 25 yaşlarındaki iki kadın fark edilmeden önce Kolezyum’un batı tarafına J ve N harflerini kazıdılar. Yaklaşık 20 santimetre büyüklüğündeki harfleri duvara kazıdıktan sonra bir de selfie çektiler. Kolezyum’u her yıl ziyaret eden 6 milyon turistten sadece ikisi olan kadınlar, harfleri madeni para ile kazıdılar.

Kadınların tura katıldıkları gruptan ayrıldıkları ve böyle bir işe kalkıştıkları belirtildi. Ancak harfleri kazırken diğer turistler tarafından fark edilerek güvenliğe bildirildiler. Polislerin kadınları tarihsel ve sanatsal önemi olan bir yapıya ağır hasar vermekten yakaladığı belirtildi.

Yakalanan kadınların özürlerini şu şekilde dile getirdiler: “Yaptığımız şey için çok üzgünüz fakat bunun o kadar önemli olduğunu düşünmemiştik. Bunu hayatımız boyunca hatırlayacağız. ”

Kolezyum’u her yıl ziyaret eden milyonlarca turist ve personel çalışanı sayısında azalmaya gidilmesi, tarihi yapının korunmasında önemli açıklar doğurmakta. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kolezyum’un maalesef birçok duvarı turistlerin kazıdıkları işaretlerle dolu.

dailymail

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login