Sprey Boya ile Boyanan Kolezyum’da Güvenlik Tartışmaları Başladı

Roma’da yer alan dünyaca ünlü 2000 yıllık Kolezyum’da, bazı insanların sprey boya ile yaptığı tahribat yüzünden güvenlik tartışmaları başladı.

Yetkililer, Roma’daki dünyaca ünlü Kolezyum ve çevresindeki arkeolojik alanda, özellikle geceleri davetsiz misafirleri ve vandalları izlemek için güvenlik kameraları koymak ve kontrol odası kurmak istiyorlar.

Kolezyum ve Roma Forumu’nun özel müfettişi Francesco Prosperetti, Kolezyum’da geceleri güvenliği sağlayacak personelleri olmadığını ve ne yazık ki güvenlik görevlilerini Kolezyum’un içine koyamadıklarını söylüyor.

Prosperetti, “En azından Kolezyum’u ve Roma Forumu’nu gözetlemek için bir video kontrol odası kurabiliriz” diyor.

Kolezyum’un sütununa sprey boya

Kolezyum’un güvenliği hakkındaki tüm bu tartışmalar, geçtiğimiz Pazartesi günü erken saatlerde iki Brezilyalı turistin güvenlik çitlerine tırmanmasıyla başladı. O günün ilerleyen saatlerinde, yakın zamanda restore edilmiş olan 2.000 yıllık Kolezyum’un bir sütununa grafiti yapıldığı fark edildi.

Prosperetti, Kolezyum’u korumak için yapılmış olan ve “çirkin” görünen güvenlik çitlerini kaldırmak ve planlanan video gözetim sistemini kurmak istediğini söylüyor.

Prosperetti, mümkün olan en kısa sürede, vali, ordu ve polisle “acil bir öncelik olarak” bir araya gelerek konuyu tartışacağını belirtti ve video gözetleme sistemiyle, özellikle Kolezyum’un ziyaretçilere kapalı olduğu saatlerde güvenliği koordine edebileceklerini söyledi.

Temizlik çalışmaları yeni bitmişti

Ayakkabı ve lüks mal üreticisi Tod’s’un kurucusu Diego Della Valle tarafından finanse edilen Kolezyum’un üç yıllık temizliği, geçtiğimiz Temmuz ayında 25 milyon avro maliyetle tamamlanmıştı.

Ünlü Amfitiyatro, üç yıllık temizlik çalışmaları boyunca ziyarete açık kalmıştı. Projenin ikinci etabı, hayvan ve gladyatörlerin ölümüne yapılan korkunç dövüşleri için arenaya çıkmayı bekledikleri yer altı geçiş yollarını, kemerlerini ve çukurları onarmak.

Kültür bakanı Dario Franceschini Temmuz ayında yaptığı açıklamada, İtalyan devletinin Kolezyum’a antik çağda olduğu gibi bir taban yapabilmek için 18 milyon avroluk bir ödeme yaptığını söyledi.

Geliştirme kapsamında yeni bir ziyaretçi merkezinin inşası da planlanmakta.

Kolezyum’a Adını Kazıyan Futbolcu Gözaltına Alındı


adnkronos. 17 Ocak 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login