Kolezyum’un Vahşi Hayvan Asansörü Restore Edildi

Roma döneminde gladyatörlerle savaşacak aslanları ve diğer vahşi hayvanları taşımak için yapılan Kolezyum’un asansörü, uzmanlar tarafından aslına uygun olarak restore edildi.

İnsan gücüyle çalışan asansör, MS. 1. Ve 3. Yüzyıllar arasında vahşi hayvanları amfitiyatroya çıkarmak için kullanılıyordu. En ünlü 24 arenadan biri olan Kolezyum’daki asansörün restorasyonu yaklaşık 15 ay sürdü.

Arkeoloji Direktörü Rossella Rea, “Her asansörü kontrol etmek için 8 erkek ve ipleri kontrol etmesi için de 2-3 kişi gerekiyordu. Her anlamda burada gerçekleştirilenler muhteşem bir gösteri olmalıydı. Hayvanları arenaya çıkarabilmek için yaklaşık 200 kişi lazımdı.”

Kolezyum Ölüm Tuzağı isimli dizinin yönetmeni Gray Glassman, “Eğer Antik Roma bir facebook sayfası olsaydı profil fotoğrafı Kolezyum olurdu. Tarihin bir parçası olmak paha biçilemez. ” Dedi.

Kolezyum’da arenaya çıkarılan hayvanlar arasında aslanlar, leoparlar, ayılar, kurtlar, devekuşları ve geyikler vardı. Arkeologlar bu hayvanların kemiklerini ve kafataslarını Kolezyum’un bodrum katında bulmuştu.

nbcnews

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login