İtalya’da Roma Dönemi’ne Ait Bilinmeyen Bir Gladyatör Kolezyumu Bulundu

İtalya’da son yüzyılın en önemli Roma amfitiyatrosu keşfi olabilecek bir oval yapının kalıntıları bulundu. Volterra kasabasında bulunan amfitiyatro, oval bir şekile sahip olduğu için Roma’nın kalbindeki çok daha büyük arena gibi bir kolezyum sayılıyor.

Kolezyumun MS 1. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor. Roma döneminde bu tip amfitiyatrolarda gladyatör dövüşleri ve vahşi hayvan dövüşleri yapılıyordu.

Sadece küçük bir kısmı ortaya çıkarılan kolezyumun 80 metre uzunluğa ve 60 metre ene sahip olduğu tahmin ediliyor.

Görsel: Paolo Nannini

Kazıdan sorumlu Toskana Arkeoloji Müdürlüğü’nden Elena Sorge, Discovery News’e yaptığı açıklamada “Bu amfitiyatro oldukça büyüktü. Keşif kazıları yaklaşık 10,000 kişiye ev sahipliği yapabilecek 3 oturma bölgesine sahip olduğunu gösterdi. Gelen insanlar gladyatörlerin dövüşmesini ve vahşi hayvanların saldırmasını izleyerek eğleniyordu” diyor.

Buna kıyasla Roma’daki Kolezyum 50,000 kişiye ev sahipliği yapabiliyor.

Sorge “Bu keşif özellikle Etrüsk mirasıyla ünlü olan Volterra kasabasının tarihine de ışık tutuyor. İmparator Augustus hüküm sürerken Volterra’nın Roma’nın önemli bir merkezi olduğu görülüyor” diye ekliyor.

En güçlü Etrüsk şehirlerinden olan Volterra, MÖ 1. yüzyılda Roma hakimiyetine girdi. Roma dönemine tarihlenen en önemli anıtlardan biri Augustus döneminde yapılmış bir tiyatro. Yeni keşfedilen arenadan 1.5 km uzaklıkta olan bu tiyatro, İtalya’daki en iyi korunmuş Roma tiyatrolarından biri.

Cenevre Üniversitesi’nden Carlo Battini’nin yaptığı dijital taramalar ve yer radarı sayesinde arkeologlar amfitiyatronun büyük kısmının 6 ila 10 metre derinlikte olduğunu hesaplıyor. Sorge “Daha fazla sponsor bularak bu harikayı kazmak istiyoruz. Üç sene içinde tamamen ortaya çıkarılabileceğine inanıyoruz” diyor.

Amfitiyatro taştan yapılmış ve “panchino” adı verilen özel bir taşla dekore edilmiş. Panchino, Etrüsk zamanından beri kasabanın duvarlarını inşa etmek için kullanılan Volterra’ya özgü bir taş. Amfitiyatroda, yakındaki tiyatronunkiyle aynı inşa yöntemleri kullanılmış.

Arkeologlar şu ana kadar bir heykeli ve üstü kapalı bir koridorun kubbeli girişini ortaya çıkardı. Bu koridor büyük ihtimalle, arenaya çıkmak üzere olan gladyatörlerün beklediği yerdi.

Sorge “Bu kadar etkileyici bir amfitiyatrodan hiç bir tarihi kaynağın bahsetmemiş olması kafa karıştırıcı. Muhtemelen amfitiyatro belli bir zamanda terk edildi ve yavaş yavaş üstü bitki örtüsüyle kaplandı” diyor.

Discovery News

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login