Elazığ’da 2700 Yıllık Urartu Kalesi UNESCO İçin Hazırlanıyor

Elazığ’da, Urartular döneminden kalma Harput Kalesi, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmek için hazırlanıyor.

Elazığ’da 2700 Yıllık Urartu Kalesi UNESCO İçin Hazırlanıyor

Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünce yürütülen ve yaklaşık 10 yıl sürmesi planlanan kazı ile restorasyon çalışmalarının ardından, Harput Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için başvuru yapılacak.

Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, birçok medeniyete ev sahipliği yapan kalenin, kesintisiz 2700 yıllık tarihe ışık tuttuğunu söyledi. Kültür varlıklarını ortaya çıkarmak, bunları bilim dünyasıyla paylaşmak ve turizme kazandırmak olmak üzere üç amaçlarının olduğunu belirten Aytaç, iç kale kazılarında 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı döneminden kalan çanak çömlek, bakır sikke, cam ve metal yüzük, mühür, ok ucu, kandil ile Doğu Roma dönemine ait olduğu tahmin bakır tas gibi günlük yaşama ilişkin çeşitli eşyalar bulduklarını belirtti.

Kazılarda Urartu döneminden kalma yeni bir sarnıç ve Elazığ’ın kültürünü yansıtan “kürsü başı” geleneğinin izlerini taşıyan mekan tespit ettiklerini bildiren Aytaç, 10 yıl sonra, kazı ve restorasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra Harput Kalesi’ni UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Yorumlar
Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login