Van Kalesi İçin UNESCO’ya Başvuru Yapıldı

Van Kalesi ve Eski Van şehrinin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması için müracaat yapıldı.

Van Kalesi İçin UNESCO’ya Başvuru Yapıldı

Van Gölü’nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilisesi’nin Nisan ayında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmasının ardından şimdi de Van Kalesi ile Eski Van Şehrinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için müracaat edildi.

Urartu Krallığı tarafından yaptırılan ve Urartu’ların başkenti olan Tuşpa’yı kuş bakışı gören Van Kalesi merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık, 250 yıl Doğu Anadolu Bölgesi’nde egemenlik sürdüren Urartuların başkentliğini yapmış olan Van kalesi ve Eski Van şehri 3,000 yıldır zamana meydan okuyor. Tuşpa adıyla uzun süre Urartu Devleti’nin başkentliğini yapan kale, Urartu kralı I. Sarduri tarafından MÖ. 840-825 tarihleri arasında kuruldu.

Kalede Urartular’dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri’nin kaya mezarları, Bin Merdivenler ile ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları ve sur duvarları bulunuyor.

Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, “Bugünkü tarih itibariyle Van Kalesinin UNESCO Dünya Miras listesine alınması ile ilgili müracaatımızı yollamış bulunuyoruz.” dedi.

iha

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login