Bizans Yapıları Bulunan Giresun Adası Arkeopark Olarak Düzenlenecek

Bizans dönemine ait yapıların gün yüzüne çıkarıldığı Giresun Adası’nda arkeopark yapılması planlanıyor.

Bizans Yapıları Bulunan Giresun Adası Arkeopark Olarak Düzenlenecek

Yaklaşık 2300 yıldır yerleşim gören Giresun Adası’nda başlatılan arkeolojik kazı çalışmalarında Bizans dönemine ait birçok kalıntı ortaya çıktı. Adanın çeşitli bölgelerinde Eylül ayında başlatılan kazı çalışmaları kapsamında, Bizans döneminden kalma şapel ve pitos gibi tarihi eserler gün yüzüne çıktı. Bizans sikkelerinin de bulunduğu adada, kule ve sarnıç gibi yapıların yer aldığı bölgelerde kazılar devam edecek.

Arkeolojik kazıların 5 yıl sürmesinin beklendiği adada, tespit edilen küçük şapelin ve bulunan pitosların etrafında kazılar devam ediyor. Bu kazılar bittikten sonra adanın batı kesiminde yer alan sarnıcın ve Bizans dönemine ait kulenin kazılarının yapılması planlanıyor. Kazılarda alt tabakalara inildikçe Roma dönemine ait kalıntıların da çıkması bekleniyor.

Yrd. Doç. Dr. Gazanfer İltar ise Giresun Adası’nda MÖ. 3. yüzyıldan itibaren neredeyse kesintisiz bir yerleşim söz konusu olduğunu belirtti ve “Dinsel yapılar ve manastır kompleksi olarak inşa edilmiş bir ada. Adada yaklaşık 50 kişilik öğrenci ve din adamı birlikte yaşamış. Bu nüfusa yetecek erzakların yağ, şarap gibi malzemelerin depolandığı pitoslar söz konusu. Şu anda 3 pitos açılmış durumda ancak 50 kişilik ekip için daha fazla erzak gerektiği için adanın değişik bölgelerinde değişik pitoslar bulacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login