Van’daki Yeni Urartu Müzesi Yıl Sonunda Açılacak

2011’de meydana gelen depremlerde hasar gören eski Van Müzesi’nin yerine yapılan yeni Urartu Müzesi’nin yapımı bir süre önce tamamlandı. Van Kalesi’nin kuzeyine yapılan yeni müzenin 2013-2014 yıllarında yapımının biteceği ve en son da 2015 Mart’ında açılacağı söylenmişti. Prestij Gazetesi’nin haberine göre, şimdi de çevre düzenlemesi ve Teşhir Tanzim Salonu hazır olmayan müzenin bu yılın sonunda açılacağı belirtildi.

Yeni Urartu Müzesi’nin İnşaatı

İki deprem sonucunda zarar gören şehir merkezindeki 1972’de yapılan müzenin yerine, Van Kalesi’nin yanına yapılan müzenin yapımına 3 yıl önce başlandı. Urartu müzesi, araç parkı, oturma alanları ve kafeleriyle 15 milyon 235 bin liraya mal oldu. Müze ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında yapılmaya başlanmıştı.

13 bini kapalı 50 bin metrekare alan üzerine yapılan Urartu Müzesi’nin son derece modern olacağı belirtilmiş, fakat daha sonra müzenin ruhuna uygun olmayan bir yapı olduğu söylenilerek eleştirilmişti.

Urartu Müzesi’nde Daha Fazla Eser Sergilenecek

5 bine yakın eserin sergileneceği müze, eserlerin de yerleştirilmesinden sonra faaliyete girecek. Van Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ, Urartu Müzesi’nin dünyada tek olacağını, ve Urartuların başkenti Tuşpa’da tarihe yeniden ışık tutacağını söyledi.

Muzaffer Aktuğ, DHA’ya yaptığı açıklamada şöyle dedi: “1972 yılında hizmete giren müzemizde 2 bin eser sergileniyordu. Müzemizde ise envantere kayıtlı 38 bin eserimiz var. Kayıtsız eser sayımız ise 5 bin. Yani toplam 43 binin üzerinde esere sahibiz. Bu eserler Urartu’ya, Asurlara, Selçuklulara, Osmanlılara ait binlerce yıllık geçmişi olan eserler. Bu eserlerin bir çoğunu müzenin küçük olması nedeniyle sergileyemiyorduk. Yeni müzemizde ise 5 bine yakın eser sergilenecek. Bu sergilenecek 5 bin eser canlandırma yöntemiyle ziyaretçilere sunulacak. Müzemiz Doğu Anadolunun en büyük müzesi konumunda. Müzeyi yıl sonu itibariyle ziyaretçilerimize açmayı düşünüyoruz.”

Müzenin Yapımında Bürokratik Gecikmeler Oldu

Prestij Gazetesi’nden Fazıl Erüş’ün haberine göre, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci de Van Müzesi’ndeki eserlerin daha iyi şartlarda muhafaza edilmek için yeni müzeye taşınmaya başlandığını belirtti. Demirci ayrıca, Teşhir Tanzim Salonu konusunda da gecikmeler olduğunu belirterek açıklamalar yaptı:

“Teşhir ve Tanzim ile ilgili Kalkınma Bakanlığı daha önce yeşil ışık yakmamıştı. Bu Kültür Bakanlığı’nın işi denilmişti. Kültür Bakanlığı da bunu 2015 yatırım bütçesine aldığını bize iletti. Ama yatırım bütçesine ayırdığı pay milyon bile değil. Yani bu 10 milyonluk bir iş olmasına rağmen Kültür Bakanlığı buna bir milyon bile ayırmamıştı. Dolayısıyla Kültür Bakanlığı’nın ayırdığı bütçeyi bekleseydik 3-4 yıl daha gecikme söz konusu olacaktı. Bu nedenle Teşhir Tanzim konusunda tekrar Kalkınma Bakanlığı ile görüştük. Kalkınma Bakanlığı da yeşil ışık yaktı. Böylece Urartu Müzesi Teşhir ve Tanzim’den sonra yani tahminimize göre 2016 yılı Ocak ayında ziyaretçilere açılacak”.

DHA, Prestij Gazetesi, Fazıl Erüş

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login