Van’da Urartulara Ait Sütunlu Kutsal Mekan Bulundu

Van Kalesi civarında, sivillerin yaşadığı aşağı yerleşmede ilk defa Urartuların dini törenlerinin yapıldığı anıtsal bir kutsal mekan bulundu.

Van Kalesi civarında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında yapılan kazı çalışmalarında ilk kez yeni bir kutsal mekan bulundu. Bu gelişmenin çok önemli olduğunu belirten Doç. Dr. Konyar, “Biz Urartu dinini genellikle stadellerde, kalelerdeki tapınaklardan daha çok biliyoruz. İlk defa sivillerin yaşadığı aşağı yerleşmede, halkın dini inanışlarını yansıtan bir mimariyle karşılaştık” dedi.

Urartu Krallığı tarafından yaptırılan ve Urartuların başkenti olan Tuşpa’yı kuş bakışı gören Van Kalesi 3.000 yıldır görkemiyle ayakta kalmaya devam ederken, etrafındaki tarih de araştırılıyor.

Büyük ve sütunlu bir yapı

Kazıların Eski Van Şehri, Van Kalesi ve Van Kalesi Höyüğü olmak üzere 3 aşamada sürdürüldüğünü belirten Doç. Dr. Erkan Konyar, Van’ın 5.000 yıllık tarihinin araştırıldığı kazı çalışmalarında bu yıl bir sürpriz yaşandığını söyledi. Van Kalesi’nin kendileri için her zaman önemli olduğunu belirten Konyar, şöyle konuştu:

“Bu yıl önemini daha çok anlamış olduk. Çünkü çok sürpriz gelişmeler oldu. Bir sütunlu salon ortaya çıkardık ki olasılıkla bu sütunlu salon, kutsal bir mekan. Stadel dışındaki Van halkının, Urartuların dini törenlerinin yapıldığı kutsal bir alan. Büyüklüğü, yapı malzemesinin niteliği, sütunun olması gibi ve kapı aralıklarının ölçüleri, bütün bunları bir araya getirdiğinizde böyle bir sonuca ulaşmak mümkün oluyor. Çevresinde daha küçük boyutlu bu alana hizmet eden mekanlar olduğunu ortaya çıkardık. Bunlar yemek pişirilen, ocaklı alanlar, hizmet sektörünün barındığı ve buraya hizmet sunduğu alanlar ki, kiler, küçük depo yapıları gibi yani bu kutsal ve kült alanını olduğu alan merkez ve etrafında bu merkezin aslında yardımcı birimlerinin olduğu anlaşılıyor.”

Alanın özelliği daha da netleşecek

Bulunan mekanın önemine de değinen Doç. Dr. Erkan Konyar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz Urartu dinini genellikle stadellerden, kalelerdeki tapınaklardan daha çok biliyoruz. İlk defa sivillerin yaşadığı aşağı yerleşmede, halkın dini inanışlarını yansıtan bir mimariyle karşılaştık. Bu noktada içindeki buluntulardan da yola çıkarak, yeni yorumlara gideceğiz. Çünkü Urartu’nun şimdiye kadar devlet dini ve tanrıları tanınıyordu. Bu aşamada aslında çok yeni bir bilgi kaynağına ulaştık. Bu çerçevede devam edecek kazılarda bu alanın niteliği daha da netleşecek ve dini uygulamalar çerçevesinde nasıl bir gelişim gösterdi ortaya çıkmaya başlayacak.”

Van’da Ev İçine Gömülmüş 3000 Yıllık Köpek İskeleti Bulundu

Urartuların 2800 Yıllık Süt Kapları Anadolu Köylerindekilerle Aynı

Urartu Zamanında Van Gölü Çok Daha Küçüktü


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login