Apollon Tapınağı’nın Önünde Otopark Rezaleti

Her yıl 7 milyon ziyaretçi sayısına sahip olan Apollon Tapınağı’nın önünün otopark alanına dönmesinden, turizm acenteleri oldukça şikayetçi. Rus Mobaly Turizm Acentesi  Genel Müdürü Natalia Baranov, kültür turuna katılan Rus turistlerin, tapınağın önünün otoparka dönmesinden dolayı, fotoğraf çekilirken rahatsız olduklarını söyledi.

Baranov, “Biz İtalya, İspanya ve Nepal’de kültür turuna çıkıyoruz. Ruslar en fazla kültür turuna Antalya’da çıkıyor. Rus turistler için Apollon Tapınağı çok önemli. Antalya tatillerini tapınakta fotoğraf çekerek taçlandırıyorlar. Tapınak önüne konan araçların görüntüsü hoş değil” açıklamasıyla konuşmasını tamamladı.

Güney Kore Krizantam Turizm Seyahat Acentesi Kültür Turu Sorumlusu Dr. Yeondong Hwang da rahatsız olan acente sorumluları arasında. Haftada 4 gün Side Antik Kenti’ne kültür turu düzenlediklerini, turun antik tiyatroyla başlayıp tapınakta son bulduğunu, Güney Koreli turistlerin fotoğraf çektirirken, otomobillerden dolayı pek hoşnut olmadıklarını söyledi.

Es Es Turizm Seyahat Acentesi Sahibi Levent Akgün ise otomobilden çıkan egzoz gazının tapınak sütunlarına zarar verdiğini, Türk turizminin sembolü olan bu tapınağın otopark sorunun Bakanlık tarafından çözülmesi gerektiğini belirtti.

DSP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Çakmak konuyla ilgili olarak,  Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 3 defa yazı yazdıklarını, Eski Bakan Ertuğrul Günay döneminde önemli adımlar atıldığını dile getirerek, “Tapınak önüne galeri sistemi araç koymak her yıl 7 milyon turistin ziyaret ettiği yer için hiç şık bir durum değil. Üzüntü verici bir durum. Tapınak sütunlarının zarar görmemesi için havai fişek atımı, motorlu araç giriş ve çıkışlarına izin verilmemeli. Zaten tapınağın sütunlarına denizde tuz uçuşu zarar veriyor, bir de buna karbon uçuşu eklemeyelim” açıklamasında bulundu.

You must be logged in to post a comment Login