Side Antik Kenti’nde Kazı Çalışmaları Başladı

Antalya’da bulunan Side Antik Kenti’nde 2015 yılı kazı çalışmaları başladı. 1947 yılından beri süren kazı çalışmalarının bu sene üç ay sürmesi bekleniyor.

Side Antik Kenti’nde 63 yıl önce Türkiye’nin ilk arkeologları arasında yer alan Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından yapılan kazı çalışması 7 yıldır Anadolu Üniversitesi tarafından yapılıyor. Kazı başkanlığı ise Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Sabri Alanyalı tarafından yürütülüyor.
Antik kentin ortaya çıkarılması için 1947 yılından beri Prof. Dr. Arif Müfid Mansel, Prof. Dr. Jale İnan, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Dr. Ülkü İzmirligil ve Prof.Dr. Mehmet Özhanlı kazı çalışmaları yapmıştı. Kazıların sürdüğü 68 yıldan beri antik kentin yalnızca %10’u gün yüzüne çıkarılabildi. Antik kentin tamamının dört asırda çıkarılacağı tahmin ediliyor.

Side Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti nar anlamına gelir.  Geçmişi Hititlere kadar uzanan antik kente Yunanlar MÖ 7. yüzyıl göçler sırasında gelmişlerdir. Yazıtlara göre MÖ. 3. yüzyıla kadar kente özgü bir dil konuşmuşlardır. Hala tam olarak çözülemeyen bu dil Hint-Avrupa dillerindendir. Side MÖ. 6. yüzyılın ilk yarısında Lidyalıların, MÖ 547-546’da da Perslerin egemenliğine girmiştir. Pers yönetiminde gelişen kent, MÖ. 334′ te Büyük İskender’e teslim olmuştur. İskender’in ölümünden sonra Antigonus’un (323-304). Ptolemaioslar’ın (301-215). MÖ. 215’ten sonra da Suriye Krallığı’nın denetimi altına girmiştir.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login