Side Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Yeni Heykeller Bulundu

Antalya’daki Side Antik Kenti kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık iki erkek ve bir kadın heykeli daha bulundu.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Side Antik Kenti’nde sürdürülen arkeolojik kazılarda, milattan sonra 3. yüzyıla ait  heykeller bulundu. Eserleri koruma altına alan uzmanların buluntular üzerindeki çalışmaları devam ediyor

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki antik kentte geçtiğimiz aylarda buldukları ayakta duran bir kadın ve bir erkek heykelini koruma altına alan arkeologlar, son olarak giyimli ve düşmüş vaziyette iki erkek ve bir kadın heykelini daha gün yüzüne çıkardı.

Anadolu Üniversitesi’nden Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı başkanlığında gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkarılan ve milattan sonra 3. yüzyıla tarihlenen eserler Roma dönemine ait.Giyimli erkek heykelleri yüksek memur olabilir

Side Antik Kenti’ndeki 2017 yılı kazı ve restorasyon çalışmalarında ulaşılan ve M binası olarak adlandırılan yapıda ortaya çıkan nişlerin önünde bulunan heykellerin giyimli ve düşmüş vaziyette olması dikkat çekiyor.

Kazı alanında bulunan porticus içerisindeki başsız bir kadın heykeli ile birlikte ortaya çıkan giyimli iki erkek heykelinin Roma dönemine ait yüksek memuriyetten kişiler olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca nişlerin içinde ayakta durması beklenen heykellerin yere düşmüş vaziyette olması da uzmanların incelemeleri için önemli.

Heykeller yeniden şekillendirilmiş olabilir

Millattan sonra 4. yüzyılda, M binasının güney porticosunun yeniden yapısal olarak değiştirilmesi sırasında, oluşturulmuş nişlerin içerisine yerleştirilmek üzere heykel gerektiğinde, daha önceki yüzyılda yapılmış heykellerin kullanılmış olduğu ancak baş kısımlarının yeniden yontularak, yeni portre betimlemelerinin yapıldığı uzmanların tahminleri arasında.

Kazı başkanı Prof. Dr. H. Sabri Alanyalı’nın buluntularla ilgili değerlendirmesi ise, ‘sonraki yüzyılda heykellerin sadece baş kısımlarında değişime gidilerek yeniden şekillendirildiği, milattan sonra 4. yüzyılda baş kısımlarının yeniden yontularak yeni portre betimlemeleri olan heykellerin tekrar kullanılmasının Geç Roma Dönemi için oldukça yaygın bir gelenek olduğu ve o dönemde yaşanan ekonomik krizden dolayı bu şekilde kullanımların zorunlu tutulduğu’ yönünde.

Side Antik Kenti kazılarında ulaşılarak koruma altına alınan son eserler üzerinde uzmanların çalışmaları devam ediyor.

Side Antik Kenti’nde Orijinal Yerinde İki Heykel Bulundu

Kaçak Oteller için Side Antik Kenti’nin Derecesi Düşürülebilir

Arkeoloji, Tarih ve Doğayı Birleştiren Yürüyüş Rotaları


Kültür ve Turizm Bakanlığı

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login