Almanya’da 40,000 Yıllık Kadın Figürini Bulundu

Almanya’da Üst Paleolitik döneme tarihlenen Hohle Fels mağarasında, 2008’de bulunan ünlü Hohle Fels Venüsü’ne benzer kadın figürini parçaları bulundu. Araştırma Archäologische Ausgrabungen Baden-Württemberg‘da yayınlandı. Bu kadın figürini, Hohle Fels’in de bulunduğu Almanya’nın Swabian Jura paleolitik mağaralar bölgesinde bulunan ikinci kadın figürini oldu.

almanya hohle fels mağarası arkeoloji

Orinyosiyen döneme tarihlenen yaklaşık 40,000 yıllık kadın figürini parçaları. Görsel: J. Lipták

Mamut dişinden oyulmuş iki parça, 23 x 22 x 13 mm ölçülerinde bir buluntuyu oluşturacak şekilde bir araya geliyor.  Yeni keşif, güneybatı Almanya’daki Swabian Jura mağaralarında sıklıkla görülen hayvan ya da aslan-insan betimlerinin bir parçasına benzemiyor.

Figürin parçaları, bölgede bulunan tek diğer kadın figürini olan Hohle Fels Venüsü’yle benzerlik gösteriyor. Figürin parçaları, Blauberen’deki Tarihöncesi Müzesi’nde sergilenecek.

1) Hohle Fels’de bulunan oyulmuş ve işlenmiş mamut dişi parçaları 2) Yeni buluntular 2008’de bulunan figürine görünen şekilde denk gelebilir. Görsel: M. Malina

Hohle Fels’de bulunan 40,000 yıllık kadın betimleri, bulunan en eski insan betimleri olma özelliğini taşıyor. Yeni bulunan parçalar Hohle Fels Venüsü’nin yanında mütevazı kalsa da şekilleri ve yüzeydeki oymalar, 2008’de tüm olarak bulunan Venüs’le güçlü benzerlikler gösteriyor.

Bir göğüs ve karnın bir parçasını gösteren yeni parçalar, 2008’de bulunan Venüs’ten biraz daha büyük bir figürinin parçası olmalı. İki kadın figürini de modern insanların hızlıca Avrupa’ya yayılıp yerel  Neandertallerin yerini aldığı Orinyosiyen döneme tarihleniyor.

2008’de keşfedilen ünlü Hohle Fels Venüsü. Görsel: H. Jensen

Araştırmanın başındaki Profesör Conard “Bu yeni keşif, Orinyosiyen dönemde kadın betimlerinin sanıldığı kadar nadir olmadığını gösteriyor. İnsan cinselliği, üreme ve doğurganlıkla ilgili kaygıların genel olarak, Buzul Çağı’na tarihlenen çok uzun ve zengin bir geçmişi olduğuna işaret ediyor.” diyor.

Conard’ın ekibi 19 yıldır Hohle Fels’de çalışmalarını sürdürüyor. Hohle Fels günümüzde en bilinen Paleolitik alanlardan biri durumunda.

 

Hohle Fels’de 2008deki kazılar. Kırmızı ok 2008’de bulunan kadın figürininin yerini gösteriyor. İki yeşil yıldız da iki figürin parçasının yeni keşfedildiği yerleri gösteriyor. covered. Görsel: M. Malina/ University of Tübingen

Tübingen Üniversitesi

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login