Side’deki İnşaat Kazısında İmparator Mektubu Bulundu

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde yapılan inşaat kazısında Roma İmparatoru Gallienus’un MS. 266 ya da 267 yılında Side’ye gönderdiği mektubun taşa kazınmış hali bulundu. Mektubun orijinali müzede korumaya alınırken, birebir kopyasını yaptıran iş yeri sahibi Haluk Şen, mektubu bulunduğu yerde sergilemeye başladı.

Türkiye’nin en önemli antik kentleri ve turizm merkezleri arasında yer alan Side’de 1940’lı yıllardan bu yana kazılar yapılıyor. 1. Derece Arkeolojik Sit olduğu için bir imar planı olmayan Side, 2013 yılında 3. Derece Kentsel Sit’e çevrilerek koruma amaçlı imar planı hazırlandı. Geçen yıl başlayan çalışmalarda 15 işyeri sahibi de mevcut yapılarını yıkarak binalarını koruma amaçlı revize imar planına uygun yeniden inşa etti

1750 yıllık imparator mektubu çıktı

Bazı işyeri sahipleri de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan izin alarak Side Müzesi ve kazı başkanlığı görevlileri nezaretinde yeni binalar inşa etti. Side’de bu anlamda ilk yapıyı inşa eden Haluk Şen, çalışmalara başlarken yapılan arkeolojik sondaj kazılarında, zeminin 1 metre altında bir evin girişi olduğu düşünülen buluntular ortaya çıktı. Bizans’ın son dönemlerine ait buluntular arasında yer döşemesi olarak kullanılan MS. 266 ya da 267 yılında yazıldığı tespit edilen Roma İmparatoru Gallienus’un Side’ye gönderdiği mektubun taş üzerine işlenmiş hali bulundu.

Roma imparatorunun yapılacak yardım ve buğdayda vergi indirimi konusunu içeren mektubu Side Müze’sine götürülürken, işyeri sahibi Haluk Şen giriş avlusunu temizletip, taş mektubun iki kopyasını yaptırdı. Bunlardan biri bulunduğu tarihi yapılar arasındaki orijinal yerine konularak üzeri cam bölmeyle kapatılırken, diğeri ise işyerinin girişinde müşteriler için sergilenmeye başladı.

Side Müzesi’ne götürülen Roma İmparatoru Gallienus’a ait orijinal mektubun ise bakımının yapılarak teşhirde sergilemek üzere hazırlıkların sürdüğü belirtildi.

İmparator Side’ye destek olmuş

Bulunan eserin Side açısından çok önemli olduğunu kaydeden Haluk Şen, “İmparator Gallienus’un döneminde Side’deki ekonomik zorluklara destek olmak amacıyla bazı vergilerin alınmadığı, tahıl yardımı yapıldığından bahsedilen bir yazıt. Bu Side’de 1946/1947’den beri süren kazılarda çıkan ilk imparator mektubu olması açısından çok önemli bizim için. Değerli bir yazıt ama geç dönemlerde burada yer döşemesi olarak kullanılmış. Bu yazıtın orijinalini müzeye kaldırdık. Biz, turistlere göstermek amacıyla birebir kopyasını yaptık ve yerine koyduk” dedi.

1800 yıllık imparator mektubunun Türkçe’si:

“Uğurlu olsun!

15 yıldır halk vekilliği yetkisine sahip, 7 kere konsül olmuş, İmparator Publius Licinnius Gallienus dindar ve mutlu Augustus, yüce başrahip, Germanicus Maximus (Almanların en yüce gazisi), Persicus Maximus (Perslerin en yüce gazisi), Side yöneticilerini, meclisini ve halkını selamlıyor.

Ülkenizin kendi kendine yeterli olduğuna kesinlikle inandığım için bu kötü durumun ortaya çıkışıyla ilgili olarak ülke dışından bir yardıma ihtiyacınızın olabileceğini hiç düşünmedim. İhtiyacınızı karşılamaya yönelik bir çözüm buldum ve kentin kullanımı için gönderilen buğdayın vergi ödemelerinden muaf tutulmanızı emrettim. Çünkü eğer buğdayı dışarıdan makul fiyata temin ederseniz, bundan elde edeceğiniz kazanç size tahsis edilen ürününki kadar kısa sürede olmayacaktır. Eğer tüccarlarla uzlaşmaya varabilirseniz, tahıl taşıyan gemilerin karaya daha rahat yanaşacağına inanıyorum. Vergi ödemelerinden muaf olmanızın ve (kentinizin) güvenilir olmasını (olacağını) düşünüyorum.”

Programdaki Söylenti Yüzünden Defineciler Nif Dağı’nı Yağmaladı

Kahramanmaraş’ta Paleolitik Döneme Ait Mağara Resimleri Bulundu


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply