Paris’te Süpermarketin Altında Ortaçağ’a Ait Toplu Mezar Bulundu

Fransa’nın başkenti Paris’te, bir süpermarketin altında en az 200 iskeletin yer aldığı büyük bir Ortaçağ toplu mezarı bulundu. Arkeologlar, bu insanların nasıl öldüklerini ya da neden buraya gömüldükleri konusunda emin değil.

Kazıları yapan Ulusal Arkeolojik Araştırmalar Enstitüsü (Inrap) tarafından yapılan açıklamada, iskeletlerin bulunduğu yerin Ortaçağ’da faaliyet gösteren Trinité Hastanesi’nin mezarlığı olabileceği kaydedildi. Hastane, 12’inci yüzyılda kurulmuş ve 17’inci yüzyıl sonunda yıkılmıştı.

Süpermarket yönetimi, marketin bodrumunda iyileştirme çalışmaları yapılmasına karar verdiğinde, arkeologlar da marketin altında ne olduğunu görme şansını yakalamış oldu. Böylece oldukça nizami şekilde gömüşmüş, kadın, erkek ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişinin iskeletine ulaşılmış oldu.

Süpermarket Müdürü Pascal Roy konuyla ilgili “Birkaç kemik bulunmasını bekliyorduk ama toplu bir mezarlık hiç düşünmemiştik” dedi.

Şu ana kadar iskeletler sekiz farklı çukurda bulundu. İlk yedi çukurda beş ila onikişer tane iskelet bulundu. Fakat asıl herkesi şaşırtan sekizinci çukur oldu. Sekizinci çukurda 150’den fazla iskelet gömülüydü. Arkeologlar, çalışmalar ilerledikçe daha da fazlasını bulabileceklerini söylediler.

Büyük Bir Salgın Olabilir

Bu insanların nasıl öldüğü henüz bilinmese de, şu ana kadar yapılan en iyi tahmin toplu bir ölüm olduğu yönünde. Kazıyı yürüten Arkeolog Isabella Abadie: “Burada birçok insan aynı anda gömülmüş. Bu mezarın bu kadar büyük olması bize bir ölüm krizi olduğunu gösteriyor. Bu kriz bir salgın, kıtlık ya da aşırı derecede yüksek bir ateş sonucu olabilir.” dedi.

Paris’te 14. , 15. ve 16. yüzyıllarda meydana gelen veba salgınında binlerce kişi yaşamını yitirirken, 17’inci yüzyılda da büyük bir çiçek hastalığı salgını yaşandı. Bulunan iskeletlerde yapılacak olan DNA analizleri ve karbon tarihlendirmesi, bu insanların nereye ait olduklarını ve nasıl öldüklerini gösterebilir.
france24
Denis Gliksman

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login