Mumyanın Dışkısı 700 Yıllık Gizemi Çözdü

Ortaçağ savaş lideri ve şair Dante Alighieri’nin koruyucusu Cangrande Della Scala’nın mumyasına yapılan dışkı analizi, zehirlendiğini gösterdi.

cangrande'nin dışkısında zehir bulundu

Ortaçağ savaş lideri ve şair Dante Alighieri’nin koruyucusu Cangrande Della Scala’nın doğal mumyasına yapılan dışkı analizi, ünlü İtalyan asilzadesinin Digitalis ya da Foxglove adıyla bilinen, kalp atışını durduran bir bitkiyle zehirlendiğini ortaya çıkardı. Verona tarihinin en güçlü adamı, Dante’nin İlahi Komedya’nın bir bölümünü kendisine adadığı Cangrande della Scala, 38 yaşında, 22 Temmuz 1329’da ölmüştü.

Pisa Üniversitesi İlaç ve Paleontoloji Tarihi profesörü Gino Farnaciari: Treviso kentini ele geçirdikten sadece birkaç gün sonra kusma ve ishal ile birlikte şiddetli bir hastalığa yakalanmıştı” dedi. Treviso zaferi, Cangrande’nin tüm bölgeyi kontrol etme mücadelesinde son eylemiydi.

Zehirlenme söylentileri hızla yayılırken, Cangrande’nin ölümünden 675 yıl sonra, 2004 yılında, Farnaciari’nin ekibi, Verona’daki Santa Maria Antica Kilisesi’nde yer alan zengin süslemeli mezardan bedeni çıkartıp incelemeye başladı. Doğal mumya, hala gösterişli kıyafetleri içindeydi ve oldukça iyi korunmuş durumdaydı.

Elleri göğsünde duran mumya, taramalardan geçti ve boğazında kusma belirtileri, dirseklerinde ve kalçalarında artrit belirtileri, tüberküloz ve siroz belirtilerine rastlandı. Taramalarda ayrıca rektum içinde bir dışkıya rastlandı.

Cangrande’nin Dışkısında Zehir Bulundu

Dışkıya yapılan analizler ise Cangrande’nin dışkısında, papatya poleni, karadut ve şaşırtıcı olarak “foxglove” bitkisinin bulunduğunu gösterdi.

Fornaciari’nin ekibi: “Kazara bir zehirlenme olduğunu söylemek mümkün olsa da, birileri tarafından büyük ihtimalle ölümcül bir miktarda bu bitkiden yedirilmiş.” dedi.

Tarihi kaynaklar da Cangrande’nin son saatlerinde midesel acılar çektiğini söylüyor ve bu tarifler de Digitalis adındaki bitkinin semptomlarıyla uyuşuyor.

Araştırmacılara göre yatıştırıcı olarak kullanılan papatyalarla ve kanamayı durdurucu özelliğiyle kullanılan karadutla, foxglove zehiri kaynatılarak servis edilmiş ve zehir gizlenmiş olabilir.

Cangrande’yi Kim Zehirlemiş Olabilir?

Cangrande’nin ölümünden sonra, yiğeni ve ardılı olan II. Mastino, Cangrande’nin doktorunu asarak idam etmişti. Bu olay da cinayetin tüm gizemini çözmeye yeterli olmasa da bazı ipuçları veriyor olabilir.

Cangrande’nin kesinlikle düşmanları vardı. Öne çıkan şüpheliler arasında, Cangrande’nin hızla büyüyen gücünden endişelenen Venedik Cumhuriyeti ve Milan vardı. Fakat katil Cangrande’ye oldukça yakın birisi olmalıydı.

Fornaciari: “Bu kişi pek ala II. Mastino olabilir.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply