Paris’teki Yeraltı Mezarlığında Kaybolan Gençler 3 Gün Sonra Bulundu

Paris’teki 250 kilometrelik yeraltı mezar ağında kaybolan iki genç, üç günün ardından bulundu ve hipotermi nedeniyle hastanede tedavi altına alındı.

Fransa’nın başkenti Paris’in altında bulunan yeraltı mezarlarının tünellerinde kaybolan iki genç, üç günlük aramanın ardından bulundu.

Bir zamanlar “Ölüler İmparatorluğu” olarak bilinen ve 18. yüzyılın sonlarına dayanan kafatası mezarlığında yaklaşık altı milyon insana ait kemikler olduğu sanılıyor. Paris’teki yeraltı mezarları 250 kilometrelik bir tünel ağına sahip.

Paris itfaiyesi adına konuşan bir sözcü, 16 ve 17 yaşındaki gençlerin sağlık durumunun genel olarak iyi olduğunu, hipotermi (vücut ısısının düşmesi) dışında bir sorunu olmadığını, gençleri bulmak için 4 saat boyunca özel eğitimli köpeklerle arama yapıldığını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye göre mezarlardaki hava sıcaklığı 15 derece civarında.

Bu mezarlar, 18. yüzyıl sonunda Orta çağ mezarlıklarının dolması nedeniyle oradaki kemiklerin çıkartılarak yeraltına indirilmesiyle oluşturulmuştu.

Paris’teki bu yeraltı mezarları (katakomp) popüler turistik yerler arasında yer alıyor, ancak çoğu tünel halkın ziyaretine kapalı ve Fransız kanunları uyarınca izinsiz giriş yasak. Polisler, tünelleri devriye gezerek kuralları çiğneyenlere para cezası kesiyor.

Buna rağmen, Fransa’da yeraltı mezar meraklılarının tünellere yasa dışı olarak gizli girişlerden girerek keşifte bulunduğu veya içerde gizlice partiler verdiği biliniyor.

Paris Yeraltı Mezarlığı’nda 6 Milyon Ölüyle Bir Gece Konaklama

İnsan Kemiklerinin Toplu Olarak Saklandığı 8 Muhteşem Yapı


BBC, CNN. 15 Haziran 2017.

 

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply